Sztuka w biurze?

qubic Sztuka w biurze? Czy pracowaliście kiedyś w miejscu, które było zaprojektowane nie tylko po to, by było funkcjonalne, ale również po to, by było w nim pięknie i inspirująco? Czy w waszym biurze były obrazy, rzeźby lub artystyczne instalacje? Na zachodzie pojawia się nowy trend w wystroju biur – dodawanie odrobiny sztuki.

Nie musi to być od razu reprodukcja Rembrandta czy Dalego – czasem biura inwestują w nowoczesną sztukę lub nowatorskie artystyczne instalacje. Po co? Podobno zwiększa to kreatywność pracowników. Jeśli uważacie, że nie jest ona potrzebna wszystkim to zaskoczę was – jednym z biur,  o którym ostatnio było dość głośno w mediach jest biuro firmy księgowej, która wypełniła biuro instalacjami z Lego (zdjęcie na górze).

Według organizacji Internationals Art. Consultants z Wielkiej Brytanii, 90% frm uznało, że warto inwestować w sztukę w ramach wystroju wnętrz biura i że takie dodatki sprawiają, że biuro staje się bardziej przyjazne. 74% firm chciałoby zainwestować w sztukę „wolnostojąca” – rzeźby, obrazy, a 5% chce wkomponować artystyczne instalacje w bryłę budynku lub ściany. Zdaniem 54% firm, sztuka może promować wartości firmy a 60% uważa, że wypełnione dziełami sztuki wnętrza wzmacniają kreatywność pracowników.

Od deklaracji do wykorzystania pomysłu jednak daleka droga – zaledwie 8% firm w Wielkiej Brytanii posiada budżet na to, by inwestować w wystrój wnętrz i kupować dzieła sztuki (lub ich reprodukcje). A czy wy chcielibyście pracować w ładnym wnętrzu, czy nie miałoby to dla was znaczenia?

źródło:metro.co.uk

Dodaj komentarz

One Response to “Sztuka w biurze?”

  1. MartinOstede says:

    Witam,

    Ważny artykuł, warto też wspomnieć, że w Polsce od przynajmniej kilkunastu lat jest parę galerii oferujących kompleksową obsługę przedsiębiorstw, np: Art Office, Galeria DAP, Galeria Brama.Korzystałem, co prawda krótkoterminowo z możliwości pierwszej z wymienionych i byliśmy zadowoleni, jednak kryzys od 2008 roku kazał nam zredukować koszty w firmie. Dzisiaj myślimy o powrocie do podobnej formy dekoracji biura.