Optymalna ilość nadgodzin? 1-3 godzin tygodniowo


Pracujecie (lub pracowaliście) w nadgodzinach? Okazuje się, że optymalna ilość nadgodzin to 1-3 godziny tygodniowo. Jak mamy więcej (lub mniej!) to częściej zmieniamy pracę.

Takie wnioski wysnuła firma Evolv, która zajmuje się przetwarzaniem dużych zasobów danych (tzw. Big Data). Porównała ona dane dotyczące ilości nadgodzin realizowanych przez pracowników z poziomem rotacji. Okazuje się, że firmy powinny dbać o to, by pracownik miał przynajmniej jedną godzinę dodatkowej pracy tygodniowo, ale nie więcej niż trzy – u osób z takim przedziałem nadgodzin, rotacja spada aż o połowę! To, że przepracowani się wypalają i szukają nowej pracy jest normalne, ale żeby 0 nadgodzin miało tez negatywny efekt?

Badacze uznają, że chodzi tu o efekt dorabianie sobie na nadgodzinach – przykładowe 2 godziny tygodniowo w skali miesiąca dają dodatkową dniówkę – pracownik czuje, że firma daje mu możliwość dorobienia, a jednocześnie nie jest  przemęczony. Oczywiście badania przeprowadzono w firmach, które płaca za nadgodziny. W miejscach gdzie nadgodziny nie są wynagradzane, sytuacja raczej tak nie wygląda.