Na ile można wierzyć opiniom o pracodawcy w internecie?

Szukając pracy, często trafiamy na ogłoszenia rekrutacyjne, które wywołują w nas niepokój, czy na pewno mamy do czynienia z prawdziwą ofertą pracy, czy może to kolejne oszustwo rekrutacyjne. Informacji na temat firmy, szukamy w internecie. Nawet jednak na znalezione opinie musimy uważać – też mogą być fałszywe.

Przy okazji sprawdzania informacji na temat ostatniego oszustwa rekrutacyjnego o którym pisałam na łamach bloga, trafiłam na dyskusję na jednym z forów. Zainteresowani pracą pytali o warunki i prawdziwość oferty znalezionej w internecie. Opinii było sporo, a wśród nich wiele negatywnych. W pewnym momencie pojawiła się jednak opinia od osoby, która rzekomo w firmie pracuje i bardzo sobie warunki pracy chwali (patrz zdjęcie). Dziś już wiemy, że oferta pracy o której mowa, była próbą wyłudzenia od pracowników pieniędzy za pomocą weksli in blanco. Zatem wspomniana opinia „pracownika” jest tak naprawdę wpisem od nieuczciwej firmy.

Opinie o pracodawcach w internecie często są bardzo jednostronne – pokazują tylko negatywy pracy w firmie i pisane są przez sfrustrowanych pracowników lub odrzuconych kandydatów. Opinie te bywają nie tyle nieprawdziwe, co mocno przekłamane. Jak jednak widać na powyższym przykładzie, niekiedy opinie pozytywne również mogą być nieprawdziwe. Uważajcie zatem i dokładnie czytajcie całość wątków na forach, a w razie wątpliwości, po prostu nie wysyłajcie CV.

Tagi: