Ile zarobisz w małej firmie?

Szukając pracy masz oczywiście szanse, że trafisz do korporacji. Biorąc jednak pod uwagę to, że 40% Polaków pracuje w mikroprzedsiębiorstwach, a nie całe 12%w małych – czyli połowa pracuje w firmach zatrudniających nie więcej niż 50 osób, to równie spore masz szanse na to, że pracę podejmiesz w małej firmie. Ile możesz w takim miejscu zarobić?

Raporty płacowe, które opierają się na danych finansowych zbieranych z przedsiębiorstw są dla wielu z nas dość zwodnicze. Czytamy o niebotycznych zarobkach i na forach internetowych wyzłaszcamy się na to, jakim cudem średnia na naszym stanowisku wynosi 5000 brutto skoro my mamy 2000 zł na rękę i żadnych perspektyw na więcej. Najczęściej winą jest właśnie to, że raporty płacowe, bazując na dużych firmach pokazują zarobki i owszem adekwatne, ale dla tej połowy , która pracuje w dużych firmach. W małych przedsiębiorstwach z reguły wynagrodzenia są niższe. Po pierwsze dla firmy jest to czas rozwoju i inwestycji, po drugie zaś firmy małe to firmy polskie – płacące mniej niż firmy z kapitałem zagranicznym.

Ile zatem można zarobić w małej firmie?Oczywiście zależy to od tego co robimy i z jakiej branży jest firma, niemniej jednak, GUS zebrał ogólne dane i dzięki temu wiemy, jaka jest średnia – a stąd już tylko krok do tego, by podejrzewać jakie wynagrodzenie czeka na nas, jeśli zdecydujemy się na pracę w małej firmie.

Przeciętne wynagrodzenie brutto w mikroprzedsiębiorstwach zatrudniających do 9 osób najwyższe było w ubiegłym roku w województwie mazowieckim i wynosiło 2594,6 zł brutto. Drugie miejsce w rankingu wynagrodzeń zajęło województwo dolnośląskie (2181,4 zł brutto ). Najmniej zarobili pracujący w mikroprzedsiębiorstwach w województwie świętokrzyskim (1815,3 zł brutto), podkarpackim (1825,3 zł brutto) oraz warmińsko-mazurskim (1844,9 zł brutto – czyli niewiele więcej niż najniższa krajowa).