Emeryci i renciści w Polsce

Wprawdzie jeszcze pracujemy, ale o emeryturze trzeba myśleć jak najwcześniej, byśmy się nie obudzili na tyle późno, że okaże się, że już nie jesteśmy w stanie poprawić sobie życia na starość i pozostanie nam jedynie wegetacja. Jak obecnie wygląda sytuacja emerytów i rencistów w Polsce? I ilu ich w ogóle jest?

Od 2001 roku stale rosła liczba emerytów (na przestrzeni lat 2001 – 2009 wzrosła aż o 30% – z 4530 tys. osób do 6376 tyś.) Zmniejszała się za to liczba rencistów, więc summa summarum jesteśmy w miarę na takim samym poziomie od lat. Na koniec 2012 roku, w Polsce żyło ponad 9 mln emerytów i rencistów. Najwięcej w województwie śląskim, łódzkim i lubelskim. Co czwarty mieszaniec to emeryt lub rencista. Najmniej w województwie pomorskim – tam ledwo co piąty. 30%. emerytów a ponad 75 lat, 16% między 70-74 lata. Co trzeci ma jednak mniej niż 65 lat, a 21% ma między 65  69 lat – zatem za kilka lat możemy spodziewać się drastycznego spadku emerytów – nie dlatego, że społeczeństwo przestanie się starzeć, ale dlatego, że będziemy później przechodzić na emeryturę (a zmęczeni długa pracą, możemy nie dożywać sędziwego wieku i grupa emerytów w wieku ponad 75 rokiem życia, też może się skurczyć).

Przeciętna miesięczna emerytura z ZUS wyniosła w 2012 r. 1 872,32 zł . Najwyższe świadczenia wypłacano w województwie śląskim -2 271,93 zł), a najniższe w województwie podkarpackim -1 637,33 zł).

Mowa tu oczywiście o kwotach brutto – czyli przeciętna emerytura na podkarpaciu to ledwie najniższa krajowa. W przypadku renty jest jeszcze słabiej – Przeciętna miesięczna renta z tytułu niezdolności do pracy z ZUS wyniosła 1 408,26 zł.W podkarpackim – 1 172,78 zł). Co jeszcze możemy się dowiedzieć o naszym przyszłym emeryckim życiu ze statystyk? Przeciętny emeryt wydaje 1/3 swoich dochodów na jedzenie i prawie nie wydaje pieniędzy na odzież i obuwie. Mniej też – niż średnia krajowa – wydają na kulturę. Na zdrowie wydają więcej niż statystyczne gospodarstwo, ale nie są to oszałamiające kwoty – stanowią około 5% budżetu emeryta.

Mimo tego, że średnie dochody emerytów nie są wysokie, 18% określa swoją sytuację materialną jako dobrą, a 60% jako przeciętną  – pocieszające jest zatem to, że z wiekiem zaczynamy być bardziej pogodni i zadowoleni z życia i mniej narzekamy na finanse.

źródło:stat.gov.pl