Dlaczego lepiej, by programista nie wysyłał CV

programista1 Dlaczego lepiej, by programista nie wysyłał CV Jesteś programistą i masz już dość swojej obecnej pracy? Chciałbyś ją zmienić? Zaczynasz zatem przeglądać ogłoszenia o pracę i zastanawiać się, do jakiej firmy wysłać CV? Stop – znacznie lepiej wyjdziesz na nie wysyłaniu CV.

Jak to? Jak zatem znaleźć pracę bez wysyłania CV? W przypadku programistów, sprawa jest nieco skomplikowana. Przede wszystkim, ze względu na ogromną konkurencję między firmami i stałe poszukiwanie nowych pracowników, na rynku IT panuje przekonanie, że dobry programista nie wysyła CV w odpowiedzi na ofertę pracy. Dlaczego? Bo nie musi – dostaje tyle propozycji, że nie musi zawracać sobie głowy aktywnym szukaniem pracy. W efekcie, programiści aktywnie wysyłający CV mogą być gorzej oceniani i mieć mniejsze finansowe pole manewru niż programiści, którzy zostaną „znalezieni”. Jak zatem znaleźć pracę bezwysyłania CV? Programiści mają tu kilka możliwości:

 • Uzupełnił profile zawodowe w serwisach typu LinkedIn i Goldenline – w przypadku programistów, direct search jest mocno rozbudowany i programiści dostają sporo zapytań poprzez serwisy społecznościowe – nie wszystkie są wartościowe, ale są szanse na ciekawy kontakt.
 • Zobacz gdzie pracują znajomi. Większość firm IT, by zwiększyć możliwości rekrutacji wprowadza programy polecania pracowników do pracy – ktoś już pracujący w firmie poleca inną osobę i jeszcze dostaje za to pieniądze. W tern sposób pieczesz dwie pieczenie – po pierwsze jesteś „znaleziony” a nie wysyłasz CV, po drugie, twój kolega jest wdzięczny, bo dzięki tobie zapunktował lub zarobił.
 • Nawiąż kontakt z dobrym head hunterem – sprawdź, jakie firmy rekrutują do Twoich ulubionych firm i wyślij CV bezpośrednio do jednego z head-hunterów. Będziesz miał swojego „opiekuna”, który zadba o Twoją karierę.

Dodaj komentarz

2 Responses to “Dlaczego lepiej, by programista nie wysyłał CV”

 1. emigrant says:

  Bzdury do kwadratu… ale przecież trzeba było jakoś “umotywować” chęć otrzymania PIENIĘDZY za upolowanie programisty.

  W UK poważne firmy w ogłoszeniach rekrutacyjnych piszą wprost NO RECRUITMENT AGENCIES PLEASE…
  Ciekawe dlaczego 😉 ROTFL

  • Rekruter WB says:

   Akurat rekrutuje w WB i przede wszystkim dlatego, że większość firm ma umowy wyłącznościowe z agencjami rekrutacyjnymi, z których usług korzystają.Zatem by ni tracić czasu swojego i innych podmiotów umieszcza się takie informacje. Niestety większość dobrych kandydatów do pracy rzeczywiście nie wysyła CV bo nie musi – i nie tyczy się to tylko programistów, ale również wielu innych zawodów