Co się liczy w pracy dla inżyniera oprogramowania

fraud Co się liczy w pracy dla inżyniera oprogramowaniaDla większości pracowników którzy decydują się podjąć ofertę pracy, jednym z ważniejszych elementów, na które zwracają uwagę jest wynagrodzenie. Są nawet osoby, których motywacją do pracy są tylko i wyłącznie pieniądze.  Według  szefa działu technologii firmy Balihoo Paul’a Price’a, dla inżynierów oprogramowania liczą się inne kwestie niż pieniądze. Jakie?

Inżynierowie oprogramowania nie myślą o pieniądzach – to znaczy, wg. Paula myślą, ale tylko do momentu, w którym swoje potrze by mają zaspokojone. W odróżnieniu do innych pracowników, którzy ciągle myślą „ile zarabiam, a czy inny więcej czy mniej, kiedy podwyżka?” inżynierowie oprogramowania ustalają stawkę i jeśli jest ona odpowiednia przestają myśleć o pieniądzach i skupiają się na pracy. W efekcie ważne są dla nich następujące kwestie:

Czy moja praca ma znaczenie ?

Inżynierowie oprogramowania chcą robić sensowne aplikacje i tworzyć oprogramowanie, które dobrze działa – jeśli nie mogą tego dostarczyć (pracują nad z założenia niefunkcjonalną aplikacją) to motywacja im spada.

Czy mogę pracować elastycznie?

Większość inżynierów oprogramowania nie daje się wpasować w sztywne ramy 9.00 – 17.00 – jeśli ich cos interesuje, będą „zawieszać” się w pracy na długie godziny. Są i takie dni, kiedy kod nie idzie. Dlatego lubią prace elastyczną i chcą zarządzać swoim czasem samodzielnie.

Czy mogę wybrać sprzęt na którym pracuje?

Dla programisty, który cały dzień spędza przy komputerze ergonomia pracy ma znaczenie. Przyzwyczajenie do określonych warunków – wielkości i ilości monitorów, marki sprzętu czy nawet klawiatury warunkuje zadowolenie z pracy. Zatem inżynier oprogramowania będzie bardziej skłonny podjąć pracę w firmie, w której pozwolą mu samodzielnie zaaranżować przestrzeń do pracy.

Dodaj komentarz

One Response to “Co się liczy w pracy dla inżyniera oprogramowania”

  1. emigrant says:

    I znowu to samo… udowadnianie polaczkom-biedaczkom, że w pracy są “ważniejsze rzeczy” niż pieniądze…

    Może Pani teraz przytoczy ile zarabia w USA przeciętny programista – bo w tym kraju działa owe Balihoo.

    Średnia wypłata dla programisty w USA w 2013 to marne ~90 000 USD /rok (marne ~ 270 tysięcy złotych), za taką kwotę w USA można bez problemu kupić w USA “tani” NOWY DOM.

    Ludzie którzy zarabiają normalne pieniądze po 2-3 latach pracy nie muszą o nich “myśleć” oni je MAJĄ i co miesiąc ta kwota się na ich koncie zwiększa o ładnych kilka tysięcy dolarów… Dlatego mogą sobie pozwolić na skupianiu uwagi na innych “poza finansowych” aspektach w miejscu pracy.