296 minut bezpłatnej pracy kobiet

Kobiety w Polsce pracują 296 minut dziennie w ramach prac domowych. Mężczyźni zaledwie 157. Na tle innych rajów nie wyglądamy jednak najgorzej – kobiety w Turcji na bezpłatnych obowiązkach spędzają 377 minut, bo mężczyźni pomagają im tylko przez 116 minut.

Najbardziej wyrównane jest społeczeństwo w Norwegii – 255 minut pracy kobiet i 152 minut pracy mężczyzn – oznacza to, że kobiety pracują i tak ponad godzinę dłużej, ale lepszego układu na świecie nie znajdziecie. Więcej niż w Polsce czasu na pracach domowych spędzają mieszkanki Irlandii, Australii, Włoch, Portugalii, Indii, Meksyku i Turcji.

Na co przeznaczamy czas? Prawe 2,5 godziny zajmują nam prace domowo – porządkowe, około 30 minut zakupy, opieka nad członkami rodziny oraz osobami nie będącymi rodziną oraz podróż związana z wykonywaniem tych obowiązków. Co ciekawe, Koreańczycy potrafią tak gospodarować czasem, że na prace domowe przeznaczają zaledwie 140 minut dziennie.  Ich „grafik”  nie uwzględnia jednak opieki nad bliskimi (ale nie rodziną) a zakupy są skrócone do minimum.

Czy możemy zminimalizować czas naszej niepłatnej pracy? Jeśli założymy, że pracujemy dodatkowo przez 296 minut ( czyli prawie 5 godzin) i dodamy do tego 8 godzin pracy, 8 godzin na sen i godzinę na dojazd do pracy, to pozostają nam na nasze potrzeby i hobby zaledwie 2 godziny dziennie. Bardzo mało prawda? Macie jakieś magiczne sposoby na redukowanie czasu spędzanego na zajmowaniu się domem? Może zakupy spożywcze online? Co jeszcze?