Stresory w pracy – jak sobie z nimi radzić?

Stres nie jedno ma imię. Nie tylko na każdego z nas działa nieco inaczej, ale również doświadczamy różnych jego efektów i na każdego z nas nieco inne czynniki w naszej pracy działają stresująco. Jednego pracownika za duża presja będzie stresować, innego motywować, a stresująco zadziała na niego nuda. Świadomość tego, co nas stresuje najbardziej pozwala nam nie tylko efektywniej myśleć o karierze zawodowej i tym, jakiego typu pracy unikać, ale również pozwala nam sensowniej odpowiadać na pytania o radzenie sobie ze stresem na rozmowie kwalifikacyjnej.

1.Stres związany z przeciążeniem i brakiem kontroli

Pojawia się u tych pracowników, wobec których stawiane są wysokie wymagania a jednocześnie mają oni mały poziom kontroli nad tym co robią, jak robią i kiedy robią. Innymi słowy – są to osoby, od których wiele się wymaga, pracują w dużym tempie i jednocześnie ich praca sprowadza się do wykonywania wielu poleceń innych osób. Są to najczęściej stanowiska juniorskie, asystenckie i niekiedy stanowiska specjalistów podlegających innym specjalistom lub managerom.

Jak sobie radzić z takim stresem?

Kluczem może być uzyskanie choć częściowej kontroli nad tym, co się w pracy robi. Niekiedy wystarczy już sama możliwość zarządzania własnym czasem pracy i samodzielne ustalanie planu dnia. Jak tego dokonać? Jeśli polecenia wydaje nam kilka osób, można prosić je o ustalenie priorytetu działań i kolejkować zadania na liście (najlepiej dostępnej dla wszystkich zlecających pracę). Dzięki temu, sami będziemy wiedzieć co mamy zrobić i kiedy, a jednocześnie osoby zlecające nam zadania będą mieć jasność, kiedy coś zostanie zrobione i dlaczego nie rzucamy wszystkiego by wykonać ostatnie zlecone zadanie. Jeśli tonie pomaga, pozostaje zastanowić się nad tym, jak zmniejszyć ilość obowiązków bądź jak awansować, by zyskać nieco więcej kontroli.

2.Stres związany z poczuciem osamotnienia w pracy

Dla osób, dla których ważna jest grupa kolegów i którzy wolą pracować w zespole, sytuacja pracy w firmie, w której panuje zła atmosfera i w której nie można nikomu ufać wywołuje bardzo mocny stres. Objawia się to poczuciem osamotnienia, brakiem zrozumienia i stanami obniżenia nastroju. Tego rodzaju stresu można doświadczyć w każdym środowisku pracy.

Jak sobie radzić z takim stresem?

Kluczem jest odbudowanie zaufania do współpracowników i nawiązanie z nimi lepszych relacji. Nie musisz od razu starać się zaprzyjaźnić ze wszystkimi – wybierz jedną lub dwie osoby, które wydają ci się najbardziej sympatyczne, zaproś je na lunch lub zrób dla nich coś miłego. Słuchaj uważnie, kiedy o czymś opowiadają (ludzie to lubią). Pamiętaj, że w przypadku złej atmosfery w pracy często działa samospełniające się proroctwo (tobie wydaje się, że nikt cię nie lubi, więc unikasz ludzi – oni interpretują to jako wywyższanie się i odrzucenie ich i w efekcie faktycznie zaczynają cię nie lubić). Przełamywanie dystansu może mocno pomóc. Jeśli nie – czeka cię zmiana pracy i próba zbudowania dobrych relacji w nowej firmie.

3.Stres związany ze skupianiem na sobie niezadowolenia

Wiąże się ze stanowiskami związanymi z obsługą klienta – od kelnerstwa, przez telemarketing po key account managerów. Doświadczają go osoby narażone na to, że klienci (również wewnętrzni – czyli pochodzący z wewnątrz organizacji) swoje negatywne emocje i frustracje wyrażają bezpośrednio do nich. Cierpi wtedy nasze poczucie własnej wartości (zwłaszcza, jeśli klient nas obraża, a my nie mamy wpływu na to, za co jest zły), podnosi się ciśnienie krwi, pojawia się uczucie żalu lub złości.

Jak sobie radzić z takim stresem?

Kluczem jest tu dystansowanie się do sytuacji klienta i nie branie jej personalnie. Nie jest to łatwe. Pomaga nieco próba wejścia w buty klienta i zrozumienie jego frustracji oraz jednoczesna próba pomocy, która powinna złagodzić atak ze strony klienta. Jeśli jednak stres jest za duży, może warto rozważyć pracę, która nie wymaga nieustannego kontaktu z klientem?

4. Stres związany z technologią

Technostress to nowe pojęcie związane z tym, że niekiedy w naszym środowisku pracy coś po prostu nie działa. Komputer się zawiesza, połączenie internetowe się zrywa, kserokopiarka zjada papier. Tego typu stres atakuje nagle i prowadzić może do wybuchu złości a nawet zachowań agresywnych.

Jak sobie radzić z takim stresem?

Przede wszystkim przy problemach ze sprzętem pooddychać głęboko kilka razy i zastanowić się kto może nam pomóc (dział administracji, IT?). Jeśli problemy się powtarzają, warto zgłosić to kierownikowi wyjaśniając od razu ile traci na tym, że stoicie 15 minut dziennie przy drukarce (argument straty finansowej zwykle pomaga w tym, by uzyskać lepszej jakości sprzęt).

5.Stres związany z byciem ofiarą mobbingu

Kiedy wyżywa się na nas nasz szef bądź kolega z pracy to stres jest ogromny – może nawet przerodzić się w choroby psychosomatyczne (czyli np. boli nas nieustająco głowa kiedy mamy iść do pracy,mimo iż naszej głowie nic nie dolega). Mobbing jest zakazany i ścigany prawnie (niestety mało skutecznie).

Jak sobie radzić z takim stresem?

Jeśli mobbinguje nas kolega z pracy warto zgłosić to przełożonemu – to on jest odpowiedzialny za stworzenie takich warunków pracy, by mobbing nie był możliwy. Jeśli zaś mobbinguje nas szef, to czym prędzej szukajmy nowej pracy. Pocieszające jest to, że w nowym środowisku pracy stres ten może całkowicie zniknąć.

6. Stres związany z nudą

Monotonne obowiązki bądź za mało zadań w pracy przekuwają się na nudę. Wydaje ci się, że to czysta przyjemność nie mieć nic do roboty? Nic bardziej mylnego – czas nam się dłuży, mamy poczucie bezsensu podejmowanych działań i braku celu. Efekt? Stres chroniczny objawiający się trudnościami z koncentracją, sennością, popełnianiem błędów.

Jak sobie radzić z takim stresem?

Warto poszukać w obrębie pracy takich zadań, w które można się zaangażować i czerpać z nich satysfakcję. Jeśli tonie jest możliwe, a zmieniać pracy nie chcemy, to można postawić na emocjonujące życie poza pracą – ciekawe i angażujące hobby. Wtedy zniesienie tych nudnych 8 godzin będzie znacznie łatwiejsze.

7.Stres związany z odpowiedzialnością

Niektórzy kierując innymi czy prowadząc ważne projekty czują się jak ryba w wodzie. Inni są tym faktem przerażeni. Duża odpowiedzialność – zwłaszcza przy wysokim poziomie zaangażowania – może generować wysoki poziom stresu. Sytuacja często spotykana u kierowników i managerów.

Jak sobie radzić z takim stresem?

Spróbuj zastanowić się nad tym, dlaczego odpowiedzialność tak cię przeraża – czego się boisz. I jakie kompetencje mógłbyś wzmocnić, by poziom lęku się zmniejszył. Swoje słabe strony możesz wzmocnić za pomocą coachingu lub warsztatów osobistych kompetencji – poproś szefa o to, by je uwzględnił w Twoim planie rozwoju.

A jaki stres wy odczuwacie najczęściej?