Staż po 50-tce?

Osoby z grupy wiekowej 50+ mają spore problemy ze znalezieniem pracy. Niestety nie są najbardziej pożądaną grupą pracowników. Wynika to z wielu czynników – stereotypów dotyczących pracy osób starszych (mniej zaangażowani, bardziej chorowici), tego, że pracodawcy boją się, że po kilku latach pracy nie będą mogli zwolnić pracownika bo wejdzie on w wiek emerytalny i wreszcie z tego, że osoby starsze są postrzegane jako „droższe” niż młodzi (bo mają wyższe oczekiwania finansowe i rzadziej dają sobie dmuchać w kaszę). Teraz, dla osób po 50-tce rusza program stażowy.

Za projekt odpowiada stowarzyszenie Wiosna. Projekt  „50+ dojrzali, potrzebni, kompetentni” ma podnieść poziom zatrudnienia u osób po 50 roku życia poprzez stworzenie modelu pracy wolontariuszy. Do programu zaproszone są osoby w wieku 50 – 64 lata, które nie posiadają pracy i  mieszkają na terenie Krakowa, Tarnowa, powiatu nowosądeckiego i chrzanowskiego.

Projekt ma trwać 10 miesięcy – w czasie jego trwania, uczestnicy maja nabyć nowe kompetencje miękkie i poznać swoje mocne i słabe strony, co później ma się im przydać przy szukaniu pracy. 90% uczestników dostanie propozycje płatnego stażu (na okres około 4 miesięcy) na terenie województwa małopolskiego. Jak na razie zaplanowano dwie edycje projektu, a udział w nim weźmie łącznie 80 mężczyzn i 120 kobiet. Termin zgłoszeń do pierwszej edycji już upłynął – na druga trzeba czekać do przyszłego roku.