Problemy finansowe sprzyjają kradzieżom w pracy

kradziez w firmie Problemy finansowe sprzyjają kradzieżom w pracy Co sprawia, że pracownik kradnie i oszukuje w pracy? Specjaliści mówią, że pracownik musi mieć motyw, okazje oraz niskie poczucie złapania. Okazuje się jednak, że ważne jest również to, jak finansowo radzi sobie pracownik. Jeśli zaczyna mieć kłopoty finansowe, jego moralność zaczyna kuleć.

Badania opublikowane w Organizational Behavior and Human Decision Processes mówią o tym, że osoby, które odczuwają spadek kondycji finansowej – np. przez niższe zarobki lub kryzys zaczynają rozluźniać swoje standardy moralne i są bardziej skłonne do popełnienia nadużycia lub kradzieży w pracy. Tak jakby wraz ze spadkiem zasobów finansowych spadał również poziom etyki.  Otwarcie się na nadużycia u pracowników jest – co ciekawe – zależne nie tylko od tego, czy pracownik rzeczywiście zaczął gorzej zarabiać i wpadł w tarapaty finansowe, ale od tego, jak swoją sytuację pracownicy postrzegają – czyli samo spodziewanie się tego, że będzie gorzej już wystarcza, by częściej dokonać drobnej defraudacji.

Jest to ważne spostrzeżenie szczególnie dla branży FMCG i sprzedaży, w której najczęściej dochodzi do kradzieży – aż 1/3 kradzieży w sklepach dokonywana jest przez pracowników.

Dodaj komentarz

One Response to “Problemy finansowe sprzyjają kradzieżom w pracy”

  1. emigrant napisał(a):

    Tylko kto tak naprawdę KRADNIE ?
    Ten co okrada pracownika z jego pracy płacąc mu grosze czy ten co będąc codziennie okradanym ze świadczonej pracy próbuje przeżyć do następnego miesiąca?

    W UK właściciele przedsiębiorstw potrafią płacić 5-6x więcej za taką samą pracę co w Polsce przy tych samych cenach produktu końcowego – czyli ktoś-kogoś w PL zwyczajnie OKRADA.