Problemy finansowe sprzyjają kradzieżom w pracy

Co sprawia, że pracownik kradnie i oszukuje w pracy? Specjaliści mówią, że pracownik musi mieć motyw, okazje oraz niskie poczucie złapania. Okazuje się jednak, że ważne jest również to, jak finansowo radzi sobie pracownik. Jeśli zaczyna mieć kłopoty finansowe, jego moralność zaczyna kuleć.

Badania opublikowane w Organizational Behavior and Human Decision Processes mówią o tym, że osoby, które odczuwają spadek kondycji finansowej – np. przez niższe zarobki lub kryzys zaczynają rozluźniać swoje standardy moralne i są bardziej skłonne do popełnienia nadużycia lub kradzieży w pracy. Tak jakby wraz ze spadkiem zasobów finansowych spadał również poziom etyki.  Otwarcie się na nadużycia u pracowników jest – co ciekawe – zależne nie tylko od tego, czy pracownik rzeczywiście zaczął gorzej zarabiać i wpadł w tarapaty finansowe, ale od tego, jak swoją sytuację pracownicy postrzegają – czyli samo spodziewanie się tego, że będzie gorzej już wystarcza, by częściej dokonać drobnej defraudacji.

Jest to ważne spostrzeżenie szczególnie dla branży FMCG i sprzedaży, w której najczęściej dochodzi do kradzieży – aż 1/3 kradzieży w sklepach dokonywana jest przez pracowników.