Ojcowie zajmujący się mocniej dziećmi gorzej traktowani w pracy?

Tradycyjne role w rodzinie są jasno określone – ojciec zarabia, matka zajmuje się dziećmi. W dzisiejszych czasach nie jest to jednak takie oczywiste. Wiele kobiet pracuje, a niektóre osiągają większe sukcesy w pracy niż ich partnerzy. Coraz częściej rodzice dzielą się w miarę równo opieką nad dziećmi, bądź to ojciec przejmuje na siebie więcej obowiązków związanych z wychowaniem. Okazuje się jednak, że tacy ojcowie są w swoich pracach traktowani gorzej.

Ojciec, który mocno przykłada się do wychowania dziecka i bierze na siebie odpowiedzialność za dzieci może doświadczać w pracy gorszego traktowania. Wprawdzie szef pójdzie mu na rękę i wypuści wcześniej z pracy by tato mógł iść na wywiadówkę, ale jednocześnie będzie pomijał go przy awansie czy premii.

Nie chodzi tu o to, że ojcowie zajmujący się dziećmi są mniej oddani pracy lub spędzają w niej mniej czasu – nawet przy zachowaniu takich samych wyników jak dawniej, kiedy nie zajmowali się w takim stopniu dziećmi, są traktowani gorzej. Eksperci HR wyjaśniają to w ten sposób, że dbający o rodzinę ojciec jest postrzegany jako bardziej zniewieściały i w efekcie zaczyna się go traktować jako „pół mężczyznę” który nieustannie musi udowadniać swoją wartość jeśli chce być równy ze swoimi „macho” kolegami.

Niestety w badaniach nie uwzględniono wpływu płci szefa na traktowanie ojców – być może kobiety szefowe nie byłyby tak surowe w ocenie, a nawet dodatkowo promowały zaangażowanych w rodzinę ojców?

źródło:news.health.com

Tagi: