Monitorowanie aktywności fizycznej pracowników

Dobry pomysł czy przekroczenie prywatności?


W USA powstała nietypowa aplikacja – służy do badania aktywności fizycznej pracowników. Nie bada się jej jednak jedynie w czasie pracy, ale ogólnie – przez cały dzień. Po co? Otóż po to, by móc oszacować jak zdrowy jest pracownik i jakie będą ewentualne koszty jego absencji z powodów zdrowotnych oraz jakie stawki ubezpieczenia może naliczyć zewnętrzna firma za ubezpieczenie grupowe.

FwdHealth to aplikacja, która łączy się z popularnymi aplikacjami do osobistego monitorowania aktywności fizycznej (takimi jak np. RunKeeper) oraz aplikacjami służącymi do monitorowania snu. Dzięki niej firma wie ile pracownik ostatnio biegał, czy był na siłowni lub basenie i jaką ilość czasu przeznacza na sen. Dane te są agregowane i służą do stworzenia profilu zdrowia pracownika. Można je później wykorzystać do planowania dodatków pozapłacowych dla pracowników (np. zamiast premii karnet na siłownię) lub przekazywania firmom ubezpieczeniowym, w celu obniżenia kosztów ubezpieczenia.

Choć korzyści z takiego systemu są jasne, to czy firmy nie przesadzają gromadząc dane o życiu prywatnym pracowników? Czy zgodzilibyście się na taki monitoring?