Kobiety w zarządach korporacji sprawiają, że przejęcia firm są tańsze

Kolejne badania przekonują do tego, że firmy powinny otworzyć się na kobiety na najwyższych stanowiskach i dawać im większe możliwości rozwoju i kariery. Korporacje, w których kobiety należą do zarządu mniej wydają na przejęcia innych firm – najpopularniejszą formę zwiększania aktywów firmy.

Z analiz  UBC’s Sauder School of Business wynika, że firmy, które chcą przejąć lub dokonać fuzji z inną firmą ponoszą w związku z tym mniejsze koszty jeśli posiadają w zarządzie kobiety. Każdy dyrektor kobieta redukuje koszty przejęcia o 7,6% (na głowę) a całościowe koszty fuzji, jeśli w zarządzie jest przynajmniej jedna Pani dają w efekcie o 15,4% niższe koszty operacji.

Jak to się dzieje? Otóż badacze twierdzą, że kobiety podejmują mniej ryzykowne decyzje finansowe i w chwilach przejęć i fuzji nie są takie skłonne ryzykować wartością firmy i chronią pieniądze swoich udziałowców. W efekcie, dzięki ich obiekcjom i obawom związanym z zainwestowaniem środków firmy w przejęcie innej firmy, negocjacje są bardziej udane i koszty przejęcia ulegają redukcji.

Dla nas – zwykłych zjadaczy chleba nie ma to może dużego znaczenia, ale to kolejne badania, które pokazują, że szklany sufit budowany nad kobietami wcale nie służy firmom. Być może zatem – jeśli takich badań pojawi się więcej, nasza kariera będzie choć ciut łatwiejsza.

źródło:eurekalert.org

Tagi: