Ile zużywasz papieru w pracy?

Czy oszczędzacie papier w pracy? Z analiz KPMG ilość wszystkich kartek papieru, jakie zużywamy drukując w pracy wystarczyłaby do tego, by przykryć Warszawę. I to sześciokrotnie!

kosz cv Ile zużywasz papieru w pracy? Drukujemy w pracy bezmyślnie – idziemy na spotkanie – drukujemy maila, robimy prezentację- drukujemy slajdy, po szkoleniu wychodzimy z toną papierów z których wielu w ogóle nigdy nie otwieramy. Najwięcej drukuje się w administracji publicznej (tylko 7% pracowników nie używa drukarek), edukacji, usługach finansowych, telekomunikacyjnych, profesjonalnych i technicznych oraz w produkcji dóbr konsumpcyjnych. Marnujemy sporo papieru, bo często drukujemy bez potrzeby.

Jak oszczędzać papier (a co za tym idzie środowisko naturalne?)

  • Drukuj dwustronnie – na 20 stronicowym dokumencie oszczędzisz 10 kartek;
  • Jeśli nie musisz, nie drukuj maili lub minimalizuj powierzchnię druku przez zmniejszenie czcionki ;
  • Zamiast przekazywać współpracownikom wydrukowane materiały (np. z prezentacji) wyślij im wersję elektroniczną;
  • Zużyte, zadrukowane kartki wykorzystaj na notatki – jeśli nie są zadrukowane dwustronnie, na drugiej stronie można sporo zapisać;
  • Pamiętaj, że oszczędzasz nie dla szefa czy firmy, ale dla środowiska naturalnego;

A jakie wy macie sposoby na oszczędzanie papieru w pracy?

Dodaj komentarz

One Response to “Ile zużywasz papieru w pracy?”

  1. emigrant says:

    Genialne… a teraz proszę o wyliczenie ile czasu i pieniędzy przepieprzy w firmie pracownik, który zamiast wykonywać swoją pracę będzie tracić czas na przekładanie kartek w drukarce (jeżeli drukarka nie posiada duplexu – czyli urządzenia do druku dwustronnego) po to by “zaoszczędzić” kilka groszu na kilku kartkach papieru… aaaa i jeszcze proszę doliczyć wydłużony czas działania urządzeń elektronicznych (pobór prądu) na wykonanie tejże “proekologicznej” czynności – a jak wiadomo w PL prąd produkuje się nadal w 99% z węgla czyli najbardziej nie ekologicznego źródła energii.

    Nie wspominając już o tym iż “zmniejszenie” zużycia papieru spowoduje utratę pracy przez setki tysięcy osób związanych z produkcją i dystrybucją tegoż papieru.