Dress code w firmach odzieżowych

dress code biuro Dress code w firmach odzieżowychJak myślicie, jaka branża jest najbardziej restrykcyjna wobec ubioru swoich pracowników? Bankowość? Otóż nie – branża odzieżowa. Trudno się zresztą dziwić – jeśli idziemy kupić nowy ciuch raczej nie chcemy, by sprzedawała nam go pozbawiona gustu niewiasta w niemodnym przyodziewku – to mogłoby rujnować wizerunek marki.

Serwis BusinessInsider zebrał najbardziej nietypowe zasady dotyczące dress code w firmach odzieżowych:

VictoriasSecret – pracownice tej sieci zachęcane są do tego by 80% ich odzienia stanowiła czerń. Makijaż ma być delikatny, ale widoczny. Kobieta ma wyglądać pięknie i powabnie.  Nie ma mowy o kolczykach na twarzy oraz fantazyjnie pomalowanych paznokciach.

Anthropologie – Firma, która jeszcze nie doczekała się Swoich sklepów w Polsce nakazuje swoim pracownikom by byli dobrze ostrzyżeni, a makijaż dla kobiet ma być minimalistyczny. Pracownikom nie wolno tez nosić jasnych jeansów oraz zakazane są wszelkie metki widoczne na ubraniach. Za to, dobrze jeśli pracownik ubiera się w stylu Boho – promowanym przez firmę.

The North Face– Ta firma produkująca odzież sportową najchętniej widziałaby pracowników ubranych od stóp do głów w produkty swojej marki. Nie wolno mieć na twarzy żadnych kolczyków (również w uszach), a raz na czas przychodzi do sklepów inspekcja z centrali, by sprawdzić, jak pracownicy wyglądają. Co ciekawe, firma zapewnia część odzieży pracownikom bezpłatnie.

Abercrombie & Fitch ma cyba najostrzejszą politykę Dress Code. Wydano nawet podręcznik na temat tego, jakie typy fryzur są dozwolone. Platynowe blondyni nie mają w firmie szans – zatrudnia się tylko kobiety o naturalnym kolorze włosów (jeśli farbowane, to musi to nie być widoczne). W odróżnieniu do Victorias’s Secret tu kolor czarny jest całkowicie zakazany, za to również promuje się noszenie ubrań marki własnej.  Firma opisuje nawet to, jak wysoko pracownik może podwinąć rękawy w koszuli. Niestety, pod naporem nakazu sądowego z pozwu byłego pracownika, firma musiała zgodzić się na to, by pracownicy mogli mieć na twarzy blizny (rytualne, związane z religią).

Dress Code której firmy podoba się Wam najbardziej? Dla mnie sensownie brzmi North Face, choć raku możliwości noszenia kolczyków nieco szkoda…

Dodaj komentarz

One Response to “Dress code w firmach odzieżowych”

  1. W polsce każdy pracodawca który ma nosić uniform firmy musi zapewnić pranie lub przyznać ekwiwalent pieniężny za pranie. Każdemu pracownikowi należy się odzież robocza gdy jest możliwość że pracownik w czasie wykonywania pracy może zniszczyć prywatne ciuchy.