Czy podjąłbyś prace za 2,40 brutto / godzinę?

placa minimalna1 Czy podjąłbyś prace za 2,40 brutto / godzinę?Taką ofertę podobno otrzymał kandydat na pracownika ochrony w Trójmieście. Oczywiście praca oferowana była w oparciu o umowę – zlecenie. Czy pracowałbyś za taką stawkę?

Obecne przepisy w Polsce nie dopuszczają możliwości pracy za wynagrodzenie niższe niż 1600 brutto w skali pełnego etatu. Daje to stawkę na poziomie ok 9.50 zł brutto za godzinę pracy. Sytuacja ta nie dotyczy jednak osób, które nawiązują współpracę w oparciu o umowy cywilno – prawne, takie jak umowa – zlecenie lub umowa o dzieło. W takich sytuacjach pracodawca może umawiać się na wykonanie zlecenia bądź dzieła za dowolne wynagrodzenie – również znacznie niższe niż wymagałby tego kodeks pracy.

Oczywiście, nie jest legalnym nawiązywanie współpracy w oparciu o umowę cywilno-prawną w sytuacji, w której praca spełnia przesłani pracy etatowej (czyli jest wykonywana w określonych godzinach i miejscu wyznaczonym przez pracodawcę, regularnie i pod jego nadzorem). To nie przeszkadza jednak pracodawcom w tym, by naginać prawo i mimo konieczności podpisania z pracownikiem umowy o pracę, proponować mu umowę – zlecenie.

OPZZ chciałoby wprowadzenia minimalnej stawki jaka miałaby obowiązywać również w przypadku umów cywilno – prawnych. Podobne rozwiązanie stosowane są w niektórych krajach Europy (np. w Grecji). Czy doczekamy się zmian w ustawodawstwie? Na razie nie ma na to co liczyć – pozostaje nam zatem walka z tego typu wykorzystywanie po prostu poprzez to, że na takie oferty „pracy” nikt z nas nie będzie reagował.

Dodaj komentarz

3 komentarze to “Czy podjąłbyś prace za 2,40 brutto / godzinę?”

 1. emigrant napisał(a):

  HAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHAHA…. ~50 pensów za godzinę harówy noooo to szał ciał 😀

  Ludzie !!! wyjeżdżajcie z tego kraju oszustów i wyzyskiwaczy !!! Na zachodzie po takiej „ofercie” w mediach właściciel takiego geszeftu miałby na głowie wszelkie możliwe instytucje kontrolne i prawdopodobnie zarzuty prokuratorskie.

 2. kursy bhp napisał(a):

  Stawka głodowa i dodatkowo pracodawca nie musi się martwić o szkolenia bhp które profilaktycznie walczą z wypadkami. Pracownik na umowę zlecenie tylko musi być poinformowany o niebezpieczeństwach w miejscu pracy (podpisuje oświadczenie). Często tacy zleceniobiorcy mają grafiki pracy są przerażające po ile godzin pracują.

 3. Petr napisał(a):

  Trzeba być kretynem, żeby uwierzyć w tą prowokację, owe ogłoszenie równie dobrze mogło być zamieszczone przez samego Guza – zero wiarygodności,szybko usuniete, brak nip, regon, nazwy firmy NIC kompletnie tam nie było – za to temat to potyczek związkowych czerwonych roboli to już jest … co się w tym kraju dzieje…