Czego mogą nas o konformizmie w pracy nauczyć małpy?

Czy jesteś w pracy konformistą czy może idziesz pod prąd? Jeśli pracujesz w dużej korporacji prawdopodobnie stosujesz sprawdzoną strategię „nie wychylania się”. A jeśli nawet próbujesz iść pod prąd, to zanim zauważy to twój manager, twoi koledzy z pracy uświadomią cię, jak zły jest to pomysł.

Czy bycie konformistą w pracy się opłaca? Sami się zastanówcie, ale najpierw przeczytajcie o ciekawym eksperymencie, który przeprowadzono na małpach, a który doskonale obrazuje to, jak zachowujemy się w pracy.

Pięć małp zamknięto w pomieszczeniu z drabiną. Na suficie przywiązano banana. Małpa, która weszłaby na drabinę miałaby szansę po niego sięgnąć. Kiedy jednak pierwsza małpa spróbowała sięgnąć po banana, naukowcy olali wszystkie małpy wodą. Kiedy kolejna małpa spróbowała swoich sił, znów dostało się zimną wodą wszystkim małpom w pomieszczeniu. I tak kilka razy z rzędu. Po kilku próbach, kiedy jakaś małpa próbowała wejść na drabinę, inne małpy zatrzymywały ją w pół drogi, by uniknąć wiadra zimnej wody na grzbiecie. Po kilku dniach małpy były smutne i suche i żadna nie próbowała sięgnąć po banana. Wtedy naukowcy usunęli z klatki jedną małpę i zamiast niej wsadzili nową, która nie wiedziała nić o możliwości oblania. Małpa oczywiście od razu zaczęła wspinać się po drabinie i szybko została sprowadzona na ziemię przez pozostałe małpy. W krótkim czasie, wymieniono cały oryginalny skład małp i w pomieszczeniu było pięć zupełnie nowych, które nic nie wiedziały o ryzyku oblania wodą. Mimo tego, wyszkolone przez starsze małpy nie próbowały sięgnąć po banana.

Czy w swojej firmie nie odgrywasz czasem roli takiego zwierzątka? Które nie robi czegoś co mogłoby przynieść mu sukces, choć nawet nie potrafi wyjaśnić dlaczego tego nie robi?

Tagi: