Co to jest ATS – czyli kiedy nasze CV czytają boty?

Czy masz świadomość tego, że niekiedy Twoje CV jest odrzucane jeszcze nawet zanim spojrzy na nie jakiś człowiek?Dzieje się tak w firmach, które wykorzystują systemy ATS – Applicant Tracking Systems.

Co to jest ATS? Otóż są to systemy oprogramowania zaprojektowane do tego, by przesiewać CV i odpowiednio je klasyfikować (odrzucać, przekierowywać do odpowiednich katalogów itd.). Wykorzystują je głównie duże firmy, które dziennie otrzymują dziesiątki CV. Bywa jednak i tak – dzięki oprogramowaniu typu SaaS, że ze wspomagania rekrutacji oprogramowaniem korzystają również niewielkie firmy.

Jak działa ATS? Otóż system zaprojektowany jest tak, by przeszukiwać treść CV pod odpowiednim zadanym kątem – np. analizować daty i dzięki temu wnioskować o długości doświadczenia i stażu pracy lub szukać określonych słów kluczowych (np. języka angielskiego czy określonego certyfikatu).

Najczęściej dane są pobierane z formularzy rekrutacyjnych, które musimy wypełnić na stronie kariery danej firmy bądź – coraz częściej – ze skanowania CV w pdf. Odpowiednie przygotowanie CV pod ATS – czyli wykorzystanie słów kluczowych oraz dokładna publikacja dat pozwala zwiększyć swoje szanse na zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.