Warto stać a nie siedzieć!

stanei w pracy Warto stać a nie siedzieć! W Polsce stojące biurka nie są jeszcze zbyt popularne – posiada je znikoma ilość firm. Tymczasem zalety tego typu biurek okazują się być nie do przecenienia. Wyniki badań nad wpływem stania i siedzenia w pracy będą też pocieszeniem dla tych, którzy mają stojącą pracę i narzekają na nadmierne zmęczenie.

Na University of Chester przeprowadzono badania, które miały na celu porównanie efektów jakie na nasze zdrowie i samopoczucie ma stanie i siedzenie w pracy. W tym celu te same osoby badane przez kilka dni siedziały w pracy a później poproszono je, by przynajmniej przez 3 godziny w ciągu dnia pracy stały. Monitorowano ich poziom glukozy, tętno oraz za pomocą akcelerometru mierzono ilość wykonywanych ruchów. Następnie porównano wynik. Stanie okazało się być bezkonkurencyjne.

  • Poziom glukozy w dni, w których pracownicy stali znacznie szybciej powracał do stałego poziomu po zjedzeniu posiłku niż w dniach „siedzących” – wysoki poziom glukozy sprzyja chorobom serca i może być przyczyną cukrzycy nabytej.
  • Tętno w czasie stania było o około 10 uderzeń na minutę szybsze niż w przypadku stania – to zaś owocowało spalaniem około 50 kalorii na godzinę więcej. W ciągu roku, dałoby nam to ponad 18.000 spalonych kalorii, czyli ponad 2 zrzucone kilogramy bez najmniejszego wysiłku

Biurek stojących sobie do pracy prawdopodobnie nie kupicie, ale starajcie się – jeśli macie siedzącą pracę – choć odrobinę więcej się ruszać, nie jeździć windą korzystając ze schodów i – jeśli to możliwe – chodzić do pracy piechotą.

Dodaj komentarz

3 Responses to “Warto stać a nie siedzieć!”

  1. Pablo says:

    Co prawda to prawda – kilkanaście godzin w biurze w pozycji siedzącej faktycznie nie jest zbyt zdrowe i czasem warto się przespacerować, ale jakoś i tak nie mogę sobie wyobrazić tych „stojących biurek”

  2. emigrant says:

    SUPER !!!! Teraz proszę przytoczyć “wyniki badań” wpływu stania przy biurku przez np 10 lat zamiast “niezdrowego” siedzenia.