Warto stać a nie siedzieć!

W Polsce stojące biurka nie są jeszcze zbyt popularne – posiada je znikoma ilość firm. Tymczasem zalety tego typu biurek okazują się być nie do przecenienia. Wyniki badań nad wpływem stania i siedzenia w pracy będą też pocieszeniem dla tych, którzy mają stojącą pracę i narzekają na nadmierne zmęczenie.

Na University of Chester przeprowadzono badania, które miały na celu porównanie efektów jakie na nasze zdrowie i samopoczucie ma stanie i siedzenie w pracy. W tym celu te same osoby badane przez kilka dni siedziały w pracy a później poproszono je, by przynajmniej przez 3 godziny w ciągu dnia pracy stały. Monitorowano ich poziom glukozy, tętno oraz za pomocą akcelerometru mierzono ilość wykonywanych ruchów. Następnie porównano wynik. Stanie okazało się być bezkonkurencyjne.

Biurek stojących sobie do pracy prawdopodobnie nie kupicie, ale starajcie się – jeśli macie siedzącą pracę – choć odrobinę więcej się ruszać, nie jeździć windą korzystając ze schodów i – jeśli to możliwe – chodzić do pracy piechotą.