Typowy Noblista – kim jest ?

nagrody Typowy Noblista – kim jest ? Decydując się na karierę w obszarze nauki zawsze można mieć nadzieję na to, że zmienimy świat (a później zdobędziemy za nasze odkrycia nagrodę Nobla). Przy okazji rozdania tych nagród  BBC stworzyło profil typowego Noblisty. Jak myślicie, czy standardowy laureat nagrody Nobla nosi okulary i całe dnie spędza w książkach? Otóż okazuje się, że niekoniecznie.

Po porównaniu danych dotyczących dotychczasowych laureatów Nagrody Nobla ustalono profil typowego noblisty. Oto najbardziej charakterystyczne cechy laureata:

  • średnia wieku w jakim zdobywany jest tytuł to 61 lat – jak widać trzeba się sporo i długo napracować, by spotkał nas zaszczyt otrzymania nagrody,
  • urodziny wiosną – większa część Noblistów urodziła się późną zimą i wiosną (lub nawet wczesnym latem). Jest to dość zgodne z wynikami badań Malcolma Gladwella który odkrył, że większość hokeistów w Kanadzie również urodziło się początkiem roku lub wiosną. Dlaczego takie osoby mają większe szanse na sukces? Bo w szkole rozwojowo są nieco „do przodu” w porównaniu do dzieci urodzonych pod koniec roku. A przez to, nauczyciele bardziej zwracają na nie uwagę i w efekcie dzieci te rozwijają się szybciej.
  • płeć – mężczyzna – kobiet Noblistek jest znacznie mniej. W obszarze fizyki Nobla zdobyły zaledwie dwie kobiety.
  • zamieszkanie w USA – 30% laureatów związanych jest z USA
  • studia na Harvard, Columbia lub Cambridge
  • małżeństwo – wśród laureatów Nobla z chemii nie było żadnego singla. Największy odsetek Noblistów bez pary jest w przypadku pokojowej nagrody Nobla – jak widać walka o prawa człowieka powoduje, że na zakochanie się nie ma czasu, ale nauki ścisłe temu nie przeszkadzają.
  • brak okularów – większość Noblistów nie nosi okularów. Najwięcej okularników jest w obszarze ekonomii. Biorąc pod uwagę fakt wieku w jakim zdobywane są laury, to mamy widoczny dowód na to, że czytanie i nauka nie niszczy wzroku.
  • gładka twarz – większość Noblistów goli się na gładko. Najwięcej brodaczy jest wśród zdobywców Nobla z dziedziny literatury.

Dodaj komentarz