Praca zmianowa uszkadza płodność u kobiet

Pracujesz na zmiany? Być może to jest powodem trudności z zajściem w ciążę. Badani z Wielkiej Brytanii ostrzegają, że kobiety, które pracują w systemie zmianowym mają znacznie większe trudności z zajściem w ciążę niż kobiety, które pracują w regularnych godzinach w ciągu dnia.

Praca zmianowa wpływa negatywnie zarówno na płodność jak i może owocować zaburzeniami w obszarze cyklu kobiety. Z badań przeprowadzonych na 120.000 kobiet wynika, że kobiety pracujące w systemie zmianowym mają aż o 80% większe problemy z płodnością i zajściem w ciąże oraz o 33% bardziej nieregularne cykle niż kobiety pracujące w regularnych godzinach. Kobiety, które pracują jedynie na nocne zmiany nie są wprawdzie bardziej narażone na problemy z zajściem w ciąże, ale za to mają aż o 29% większe ryzyko poronienia.

Praca zmianowa ma wiele minusów – nie tylko generuje wyższy poziom stresu, upośledza sen i sprzyja bezsenności oraz wpływa negatywnie na układ krążenia zwiększając ryzyko ataku serca, ale jeszcze – jak się okazuje – źle wpływa na płodność kobiet. Dzieje się tak najprawdopodobniej dlatego, że taki rodzaj pracy narusza 24 godzinny rytm dobowy człowieka. Wprawdzie jeśli mamy pracę zmianową, poza jej zmianą nic więcej zrobić nie możemy, by w ten sposób nie pracować, ale warto w takich sytuacjach tym bardziej uważać na zdrowie, to co jemy i w jaki sposób żyjemy, by dodatkowo nie obciążać organizmu.