Praca dla bezdomnego (niestety nie u nas)

Osoby bezdomne są w tragicznej sytuacji jeśli chodzi o wyjście z impasu. Bez meldunku nie są w stanie znaleźć pracy, a bez pracy nie są w stanie zejść z ulicy – koło się zamyka. Dlatego w Porto w Portugalii uruchomiono program, w wyniku którego bezdomni mają szansę na pracę i zejście z ulicy.

Na czym polega opcja na pracę dla bezdomnych? Otóż osoby te, po przejściu trzymiesięcznego bezpłatnego kursu, będą oprowadzać po Porto turystów. Poza przedstawianiem zabytków i kultury miasta, mają ubogacać zwiedzanie historiami z własnego życia i tego, jak żyje się bezdomnym w takim mieście jak Porto. Inicjatorzy akcji uważają, że nie tylko pomoże to bezdomnym, ale również będzie ciekawą atrakcją turystyczną – w końcu nikt nie zna zakamarków miasta tak dobrze, jak osoby żyjące w nim bezpośrednio na ulicy.

Koszt wycieczki dla zwiedzających będzie bardzo niski – zaledwie 1 Euro od osoby, co nie podoba się certyfikowanym przewodnikom, którzy uważają, że zaangażowanie bezdomnych zaowocuje zepsuciem rynku usług przewodników. Obecnie w Portugalii by wykonywać zawód przewodnika trzeba ukończyć trzyletni kurs przygotowujący do tego zawodu.  Przypominamy, że zawód przewodnika w Polsce uległ deregulacji.

źródło:wp.pl

fot.:Miguel Saavedra/sxc.hu