Nauka programowania w wieku 3 lat?

Jaka będzie za dekadę lub dwie najbardziej pożądana umiejętność? Zdecydowanie programowanie. Już teraz mamy za mało programistów a technologia rozwija się z dnia na dzień coraz prężniej. Trzeba zatem zacząć przygotowywać dzieci do zawodu i wykształcać niezbędne kompetencje jak najszybciej. Powstała zatem gra planszowa, która uczy programowania już 3 latków.

W moim dzieciństwie, najpopularniejsze gry mogły co najwyżej przygotować do roli sprzedawcy (zabawa w sklep), pustelnika (grzybobranie) lub agenta nieruchomości (Eurobiznes). Teraz takie kompetencje nie przydadzą się żadnemu dziecku, które chce w przyszłości osiągać prawdziwy sukces. Dlatego lepiej zainwestować w grę Robot Turtle. Została ona stworzona przez Dan’a Shapiro – byłego CEO of Google Comparison Inc, który dwa lata temu sprzedał swój startup firmie Google, a obecnie przebywa na kilkumiesięcznych wakacjach.

Shapiro stworzył grę dla swojej rodziny, ale postanowił sprawdzić, czy idea chwyci i umieścił grę w serwisie KickStarter, który umożliwia zebranie funduszy na rokujące biznesy. Okazało się, że ludzie grą są zachwyceni – w kilka dni zebrał kilka razy więcej pieniędzy niż się spodziewał – obecnie jego konto na KickStarterze zebrało ponad pół miliona dolarów. Shapiro pewnie nie prędko wróci do Google.

Wracając jednak do gry – kierowana jest do dzieci w wieku 3-8 lat i polega na tym by doprowadzić żółwie do mety pełnej skarbów. Aby to uczynić, dziecko musi układać karty z gry w odpowiednich sekwencjach – zupełnie tak, jakby pisało kod do komputera. Następnie rodzic przesuwa żółwia zgodnie z „zaprogramowanym” przez dziecko kodem. Shapiro twierdzi, że w ten sposób dziecko uczy się podstaw programowania. Uczy się czy nie, na pewno dobrze się bawi, a my możemy wyciągnąć wnioski z tego, ze zawsze można otworzyć się na nowy biznes (a dzieci warto uczyć kodowania już od kołyski – takie czasy nam nastały).

Tagi: