Jak zarobki i wykonywany zawód wpływają na jakość naszego snu?

spiwor Jak zarobki i wykonywany zawód wpływają na jakość naszego snu?Czy to ile zarabiamy może wpływać na to, jak dobrze śpimy? W zasadzie tak – jeśli trudno nam związać koniec z końcem, to trudno mówić o tym,że możemy spokojnie spać. Związki między jakością snu a wykonywaną pracą są jednak nieco głębsze.

Analizy powiązań między jakością snu a pracą i zarobkami dokonał brytyjski Sleep Council w raporcie Great British Bedtime Report. Jakie wnioski wyciągnięto z badania?

 • Niższe zarobki powodują, że pary częściej śpią osobno (wśród par zarabiających wspólnie około 35.000 Funtów rocznie, razem sypia 77%. Wśród zarabiających lepiej – 82%);
 • Ci, którzy zarabiają poniżej 25.000 Funtów rocznie (na gospodarstwo domowe) 12% nigdy nie sypia razem;
 • najmniej sypiają ze sobą bezrobotni – aż 13% nigdy nie sypia w jednym łóżku ze swoim partnerem;

Zarobki wpływają też na jakość snu. Pośród bezrobotnych tylko 63% twierdzi, że codziennie sypia dobrze. Wśród osób zarabiających bardzo dobrze (powyżej 75.000 Funtów rocznie) świetnie sypia 83%. Osoby te też rzadziej używają środków nasennych niż ci, którzy zarabiają mniej.

A jak na jakość snu wpływa wykonywany zawód?

Najgorzej sypiają osoby związane ze sztuką i kulturą – wśród nich najwięcej jest nocnych marków i to oni najczęściej wybudzają się w nocy przez stres i zmartwienia w pracy. Mniej niż 7 godzin sypiają inżynierowie, osoby związane z budownictwem i architekturą. Powyżej 8 godzin śpią zaś osoby związane z prawem. Marketingowcy, budowlańcy, sprzedawcy i inżynierowie najczęściej też radzą sobie z bezsennością za pomocą alkoholu. Prawie co czwarty z nich (23%) uspokaja się piwem przed snem.

Jakość snu ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie i to, jak radzimy sobie w pracy oraz jak ogólnie się czujemy. Dlatego warto dbać o higienę snu.

Dodaj komentarz

3 Responses to “Jak zarobki i wykonywany zawód wpływają na jakość naszego snu?”

 1. emigrant says:

  Na szczęście podała Pani wyniki badań z UK… gdzie biedacy zarabiający poniżej 25000 funtów (czyli niecałe 125 tys zł na rok) ze zgryzoty nie śpią razem w jednym łóżku.

  Bo przecież w PL nie pracuje się dla takich niskich celów jak pieniądze i pomimo zarabiania 1/4-1/3 wymienionej powyżej kwoty polskie rodziny tryskają życiem, optymizmem i miłością.

  • Karol_K says:

   Poziomu cynizmu w poprzednim komentarzu nie powstydziłby się sam mistrz cynizmu Pan Janusz Głowacki 🙂 Niestety owy cynizm w tym wypadku jak najbardziej uzasadniony…

 2. Karol says:

  Świetny artykuł. W mojej opinii każdy pracuje gdzie ma ochotę. A jeżeli nie ma takiej komfortowej sytuacji to niestety jest narażony na stres i wszelkiego rodzaju rozczarowania, które źle wpływają na zdrowie.