Jak zarobki i wykonywany zawód wpływają na jakość naszego snu?

Czy to ile zarabiamy może wpływać na to, jak dobrze śpimy? W zasadzie tak – jeśli trudno nam związać koniec z końcem, to trudno mówić o tym,że możemy spokojnie spać. Związki między jakością snu a wykonywaną pracą są jednak nieco głębsze.

Analizy powiązań między jakością snu a pracą i zarobkami dokonał brytyjski Sleep Council w raporcie Great British Bedtime Report. Jakie wnioski wyciągnięto z badania?

Zarobki wpływają też na jakość snu. Pośród bezrobotnych tylko 63% twierdzi, że codziennie sypia dobrze. Wśród osób zarabiających bardzo dobrze (powyżej 75.000 Funtów rocznie) świetnie sypia 83%. Osoby te też rzadziej używają środków nasennych niż ci, którzy zarabiają mniej.

A jak na jakość snu wpływa wykonywany zawód?

Najgorzej sypiają osoby związane ze sztuką i kulturą – wśród nich najwięcej jest nocnych marków i to oni najczęściej wybudzają się w nocy przez stres i zmartwienia w pracy. Mniej niż 7 godzin sypiają inżynierowie, osoby związane z budownictwem i architekturą. Powyżej 8 godzin śpią zaś osoby związane z prawem. Marketingowcy, budowlańcy, sprzedawcy i inżynierowie najczęściej też radzą sobie z bezsennością za pomocą alkoholu. Prawie co czwarty z nich (23%) uspokaja się piwem przed snem.

Jakość snu ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie i to, jak radzimy sobie w pracy oraz jak ogólnie się czujemy. Dlatego warto dbać o higienę snu.

Tagi: