Jak sprawić, by współpracownicy myli ręce po wyjściu z toalety

Czy myjecie ręce po tym, jak skorzystacie z toalety? Na pewno każdy z was kiwa teraz głową, choć prawda jest taka, że część osób tego po prostu nie robi. Z badań wynika, że co drugi mężczyzna oraz co czwarta kobieta w Polsce zaniedbuje ten element higieny. W sytuacji pracy biurowej, takie zaniedbania mogą po prostu być przyczyną rozsiewania się zarazków i częstszych chorób.

No dobrze, nawet jeśli ty ręce myjesz, to co zrobić z tą częścią współpracowników którzy tego nie robią, a mamy z nimi kontakt – czy to na przywitanie czy chociażby poprzez to, że pracujemy w jednym pomieszczeniu. Wystarczy, że taki pracownik po wyjściu z toalety brudnymi rękami poda nam teczkę, którą my chwycimy dłonią, a następnie tą samą dłonią weźmiemy do ust ciastko lub miętówkę – i bakterie radośnie lokują się w naszym ciele.

Chcąc zachęcić pracowników do mycia rąk możesz zastosować jeden z dwóch chwytów, które po pierwsze są stosunkowo proste, a po drugie nie wymagają bezpośredniego zwracania „brudaskom” uwagi i narażania waszych relacji.

Notka w toalecie

Aby zwiększyć częstotliwość mycia rąk można wydrukować notatkę, która będzie przekonująco podkreślać to ile bakterii mamy na rękach i dlaczego zatem warto je myć. Nie przyklejaj ich nad umywalką – ci, którzy nie myją rąk wcale tam nie podchodzą – przyklej ją na wysokości wzroku w toalecie – dla kobiet na drzwiach, dla mężczyzn na ścianie nad pisuarem. Im bardziej zabawna ale i dająca do myślenia kartka, tym większa jej skuteczność.  Możesz napisać na kartce no to, że jeśli ktoś nie myje rąk po korzystaniu z ubikacji to prawie tak, jakby ze swoim kolegą z pracy witał się poprzez danie mu genitaliów do dotknięcia. Wystarczająco okropnie obrazowe?

Notka mailowa od HR

Jeśli masz w biurze dział HR, możesz na niego delegować konieczność dbania o higienę pracowników. Poproś HR, by wysłał do wszystkich wiadomość, w której zachęci do mycia rąk i pokaże negatywne konsekwencje zaniechań w tym obszarze.

Pamiętaj – mamy jesień, czas wzmożonych zachorowań na grypę i przeziębień. Warto zadbać w tym okresie szczególnie o higienę (choć nie mycie rąk po wizycie w toalecie powinno być karane biczowaniem prawda?)

fot.:alfonso diaz/sxc.hu