Jak sprawdzić, których języków oprogramowania warto się uczyć?

Nie wszyscy programiści czeszą kasę. Różnice między wynagrodzeniami bazują nie tylko na doświadczeniu i rodzaju projektów w których programista brał udział, ale również na tym w jakim języki pisze. Działa tu zwykła zasada popytu i podaży – im mniej osób w danym języki pisze, a zyskuje on na popularności, tym zarobki wyższe. Im więcej osób zna dany język tym zarobki bardziej uzależnione są od doświadczenia i spadają w miarę przyrostu kompetentnych pracowników. Jak zatem sprawdzić czego warto się uczyć i co będzie na topie za kilka miesięcy?

Dobrym źródłem informacji w tym zakresie jest indeks Tiobe – aktualizowany każdego miesiąca pokazuje to, jak zmienia się rynek języków programowania. Pod uwagę Tiobe bierze ilość specjalistów z danego języka, ilość oferowanych kursów i szkoleń oraz to, ile powstaje w danej technologii rozwiązań. W skład algorytmu wchodzą też zapytania z wyszukiwarek Google oraz Bing dotyczące danego języka.

Decydując się na naukę określonego języka patrzymy w indeks Tiobe i sprawdzamy czy technologia którą wybraliśmy zyskuje na popularności, czy może traci i jak wyglądają trendy na przestrzeni ostatnich miesięcy. Tiobe przedstawia 50 technologii a aktualizacje indeksu pojawiają się co miesiąc. Z ostatniej aktualizacji wynika, że nadal warto inwestować w Jave, C, C++, Pythona, PHP, a z mniej popularnych technologii w Scalę i Groovy.