Czy rodzice powinni doradzać dzieciom w wyborze kariery?

Kto jest pierwszym i najczęstszym źródłem wiedzy i informacji na temat możliwości rozwoju kariery dla młodzieży?  Badania mówią, że młodzi ludzie najczęściej pytają o zdanie i proszą o poradę rodziców. Trudno się temu dziwić – to rodzice znają nas najlepiej. Niestety opieranie się o ich zdanie może nie być najszczęśliwszym trafem. Dlaczego? Jest ku temu przynajmniej kilka powodów.

1.Rodzice mogą nie dostrzegać słabych stron dziecka

Dla naszych rodziców zawsze jesteśmy najpiękniejsi, najmądrzejsi, najbardziej sprytni i ogólnie najlepsi. Oczywiście występują w przyrodzie nico bardziej obiektywni rodzice, ale prawda jest taka, że ich postrzeganie najczęściej nie jest w zupełności obiektywne. W efekcie rodzice mogą doradzać taką opcję kariery, do której dziecko kompletnie się nie nadaje.

2.Rodzice nie znają się na nowych możliwościach jakie daje rynek

Mnóstwo pracy obecnie znajduje się w sektorze IT. Bardzo mocno rozwijają się też wszelkie obszary zawodowe związane z Internetem. Spora część rodziców nie ma o tym pojęcia – nie znają pojęć, nie wiedzą kim jest Specjalista SEO, UX Designer, Motion Designer czy Analityk webowy – a to w tych zawodach są pieniądze.

3.Rodzice mogą chcieć spełnić własne ambicje

Sam nie mogłem tańczyć, bo jako dziecko połamałem nogi, wiec moja córka tańczy od 4 roku życia. Fajnie jeśli rodzice wspierają nas w realizowaniu pasji, ale bywa i tak, że naciskają na określone zawody lub przejęcie rodzinnej schedy.  Efektem takiej postawy jest potem nieszczęśliwy dorosły, który nie tylko nie potrafi rozwijać rodzinnego biznesu do którego nie ma serca, ale jeszcze ma poczucie życiowej porażki.

A jakie plusy doradzania dzieciom przez rodziców widzicie?