Jak pożegnać się ze współpracownikami odchodząc z firmy?

pozegnanie pracownika Jak pożegnać się ze współpracownikami odchodząc z firmy? Stało się. Odchodzisz z firmy. Złożyłeś już wypowiedzenie, ale w zależności od okresu wypowiedzenia zostało jeszcze nieco czasu do przepracowania w starej firmie. Szef już wie, ale co ze współpracownikami? Jak się z nimi pożegnać i kiedy to zrobić?

Ustal z przełożonym sposób zakomunikowania Twojego odejścia

Wielu managerów nie potrafi dobrze radzić sobie z odejściem pracownika. W zależności od tego kto (się) zwalnia, najczęstsze są następujące scenariusze:

 • Pracownik zwalniany jest niemalże z dnia na dzień (w niektórych korporacjach normą jest zwalnianie pracownika o 16.00 w piątek – pracownik dostaje 30 minut na spakowanie a okres wypowiedzenia spędza na zaległym urlopie) – w takich sytuacjach trudno mówić o jakimkolwiek pożegnaniu.
 • Pracownik zwalniany jest tak, że jeszcze na okresie wypowiedzenia pracuje, ale szef prosi, by nie przekazywał tej informacji współpracownikom. W takiej sytuacji możemy zastosować się do prośby szefa, ale jeśli i tak właśnie zostaliśmy zwolnieni, to nie ma to większego sensu. Wyjątkiem jest zwolnienie w ramach redukcji etatów – kiedy manager tak naprawdę nie chce pracownika zwalniać, ale nie ma innych możliwości.
 • Pracownik zwalnia się sam i podobnie jak w poprzednim przykładzie szef nie chce od razu ujawniać tej wiadomości – najczęściej w obawie przed reakcją innych pracowników i ewentualną falą zwolnień. W takiej sytuacji warto od razu ustalić z szefem sposób i czas przekazania współpracownikom tej informacji. Czas ten nie powinien być dłuższy niż kilka dni. Pamiętaj, że wcale nie musisz szefowi iść na rękę. Poza tym, ukrywanie tej informacji prowadzi do konfliktów i nieporozumień (twój kolega z pracy nie wie dlaczego nie chcesz mu pomóc w projekcie – ty wiesz, że dlatego, że za tydzień już cię tu nie będzie, ale on tego nie wie i tworzy się sytuacja nieciekawa, w której Twój kolega z pracy ma ci za złe to, że nie chcesz mu pomóc).
 • Szef radzi sobie ze zwolnieniami i odejściami pracownika i ma przygotowany sposób komunikacji tego w zespole. Jest to najlepsza i najbardziej komfortowa dla pracownika opcja.

Niezależnie od stopnia zaawansowania twojego managera w tym w jaki sposób radzi sobie ze stratą pracownika koniecznie trzeba ustalić z nim zarówno to, kiedy informacja stanie się oficjalna jak i to, komu masz przekazać swoje obowiązki i które sprawy wymagają dokończenia zanim się z firmą rozstaniesz.

Zadbaj o przekazanie wszystkich obowiązków

rezygnacja z pracy1 Jak pożegnać się ze współpracownikami odchodząc z firmy? By pozostawić po sobie dobre wrażenie i nie palić mostów (ktoś może kiedyś zadzwonić po referencje do twojego szefa lub kolegi z pracy) musisz zadbać o to,by przekazać wszystkie obowiązki osobie, która je od ciebie przejmie. Jeśli takiej osoby nie ma, postaraj się wyprowadzić swoje sprawy i tak poukładać dokumentacje, by kolejna osoba miała jak najmniejsze problemy z odnalezieniem się w nowej pracy. Nawet jeśli zostałeś zwolniony, to pamiętaj o tym, że nie jest to wina tego, kto po tobie obowiązki przejmie, zatem nie utrudniaj tej osobie pracy. Pozostawiając porządek po sobie nie tylko wykazujesz dojrzałość i klasę, ale również sprawiasz, że współpracownicy myślą o Tobie dobrze. A nigdy nie wiesz, czy kogoś jeszcze kiedyś na swojej drodze nie spotkasz – potraktuj to jako inwestycję.

Ułatw pracownikom Twoje odejście

Zrobisz to dbając o swoje sprawy i wprowadzając osoby, które będą cię zastępować we wszystkie ważne elementy twoich obowiązków. Jeśli trzeba – zostaw instrukcje do swoich notatek i materiałów. Uporządkuj pliki w komputerze tak,by były właściwie opisane a dokumenty łatwe do odnalezienia. Pokasuj wszystkie niepotrzebne informacje i pliki. Nie zostawiaj też historii wyszukiwań w przeglądarce ani swoich haseł do prywatnych kont jeśli miałeś je zapisane w pamięci wyszukiwarki (chyba nie chcesz by ktoś czytał Twoją prywatną pocztę).

Zostaw miłe wspomnienie

mufinki Jak pożegnać się ze współpracownikami odchodząc z firmy? Na sam koniec współpracy pozostaw po sobie miłe wspomnienie i pożegnaj się ze współpracownikami. W zależności od wielkości organizacji możesz zrobić to mailowo bądź osobiście (albo w jeden i drugi sposób).

Przy pożegnaniu mailowym:

 • powiadom szefa, że chcesz wysłać maila do pracowników i co w nim chcesz zawrzeć. Oczywiście może się zdarzyć, że szef się na taka korespondencję nie zgodzi, ale lepiej nie palić za sobą mostów – jeśli szef nie wyrazi zgody, zawsze możesz pożegnać się osobiście,
 • wyjaśnij bez szczegółów fakt rozstania z firmą (czyli nie pisz ani kto się z kim pożegnał, ani dlaczego tak się stało – nie jest to sprawa wszystkich pracowników),
 • postaraj się o personalizację maila – podziękuj poszczególnym osobom lub działom. Jeśli wymieniasz pracowników z imienia (zwłaszcza w małych firmach) pamiętaj by o nikim nie zapomnieć, możesz wymienić okreśone projekty lub szczególnie miłe chwile we współpracy,
 • pozostaw pozytywne przesłanie – np. życząc powodzenia firmie czy rozwoju i miłej pracy pracownikom – jeśli nie jesteś stanie tego zrobić w zgodzie ze sobą, nie wysyłaj maila,
 • nie wysyłaj w mailu swojego prywatnego adresu e-mail (chyba że pracodawca wyrazi na to zgodę). Pracodawca może uznać to za zachętę do przekazywania ci informacji firmowych, a prawda jest taka, że w dobie Facebook, serwisów społecznościowych, skype i kont pocztowych odnalezienie kontaktu do konkretnej osoby nie jest kłopotliwe i jeśli ktoś będzie chciał cię znaleźć to cię i tak odnajdzie. Zamiast tego możesz poodnajdywać znajomych z pracy w serwisach typu Goldenline i LinkedIn i wysłać im zaproszenia,
 • zadbaj o to, by mail był krótki i treściwy – nikt nie ma czasu na czytanie epopei,

Przy pożegnaniu osobistym

 • zastanów się za co komu możesz podziękować,
 • rozważ pożegnalny prezent (np. czekoladki na osłodę Twojego odejścia),
 • nie wdawaj się w dyskusję na temat powodów rozstania, bądź dyplomatą,
 • nie rzucaj się współpracownikom na szyję (przytulić możesz naprawdę bliskich ci współpracowników. Pozostałym po prostu podaj rękę),
 • bądź profesjonalny do końca

A co z szefem?

oferta pracy1 Jak pożegnać się ze współpracownikami odchodząc z firmy?

W zależności od tego w jakich stosunkach się rozstajecie możesz pożegnać się w bliski lub bardzo oficjalny sposób. Nigdy jednak nie zapomnij podziękować za współpracę i podać na pożegnanie ręki. Jest to szczególnie ważne wtedy, kiedy zostałeś zwolniony – takim zachowaniem pokazujesz klasę (mimo iż może to być bardzo trudne emocjonalnie).

Dodaj komentarz

One Response to “Jak pożegnać się ze współpracownikami odchodząc z firmy?”

 1. motocykl says:

  Jeszcze nigdy się w taki sposób nie pożegnałem z byłymi kolegami z pracy, a tym bardziej z szefem lub kierownikiem 😛