Jak pożegnać się ze współpracownikami odchodząc z firmy?

Stało się. Odchodzisz z firmy. Złożyłeś już wypowiedzenie, ale w zależności od okresu wypowiedzenia zostało jeszcze nieco czasu do przepracowania w starej firmie. Szef już wie, ale co ze współpracownikami? Jak się z nimi pożegnać i kiedy to zrobić?

Ustal z przełożonym sposób zakomunikowania Twojego odejścia

Wielu managerów nie potrafi dobrze radzić sobie z odejściem pracownika. W zależności od tego kto (się) zwalnia, najczęstsze są następujące scenariusze:

Niezależnie od stopnia zaawansowania twojego managera w tym w jaki sposób radzi sobie ze stratą pracownika koniecznie trzeba ustalić z nim zarówno to, kiedy informacja stanie się oficjalna jak i to, komu masz przekazać swoje obowiązki i które sprawy wymagają dokończenia zanim się z firmą rozstaniesz.

Zadbaj o przekazanie wszystkich obowiązków

By pozostawić po sobie dobre wrażenie i nie palić mostów (ktoś może kiedyś zadzwonić po referencje do twojego szefa lub kolegi z pracy) musisz zadbać o to,by przekazać wszystkie obowiązki osobie, która je od ciebie przejmie. Jeśli takiej osoby nie ma, postaraj się wyprowadzić swoje sprawy i tak poukładać dokumentacje, by kolejna osoba miała jak najmniejsze problemy z odnalezieniem się w nowej pracy. Nawet jeśli zostałeś zwolniony, to pamiętaj o tym, że nie jest to wina tego, kto po tobie obowiązki przejmie, zatem nie utrudniaj tej osobie pracy. Pozostawiając porządek po sobie nie tylko wykazujesz dojrzałość i klasę, ale również sprawiasz, że współpracownicy myślą o Tobie dobrze. A nigdy nie wiesz, czy kogoś jeszcze kiedyś na swojej drodze nie spotkasz – potraktuj to jako inwestycję.

Ułatw pracownikom Twoje odejście

Zrobisz to dbając o swoje sprawy i wprowadzając osoby, które będą cię zastępować we wszystkie ważne elementy twoich obowiązków. Jeśli trzeba – zostaw instrukcje do swoich notatek i materiałów. Uporządkuj pliki w komputerze tak,by były właściwie opisane a dokumenty łatwe do odnalezienia. Pokasuj wszystkie niepotrzebne informacje i pliki. Nie zostawiaj też historii wyszukiwań w przeglądarce ani swoich haseł do prywatnych kont jeśli miałeś je zapisane w pamięci wyszukiwarki (chyba nie chcesz by ktoś czytał Twoją prywatną pocztę).

Zostaw miłe wspomnienie

Na sam koniec współpracy pozostaw po sobie miłe wspomnienie i pożegnaj się ze współpracownikami. W zależności od wielkości organizacji możesz zrobić to mailowo bądź osobiście (albo w jeden i drugi sposób).

Przy pożegnaniu mailowym:

Przy pożegnaniu osobistym

A co z szefem?

W zależności od tego w jakich stosunkach się rozstajecie możesz pożegnać się w bliski lub bardzo oficjalny sposób. Nigdy jednak nie zapomnij podziękować za współpracę i podać na pożegnanie ręki. Jest to szczególnie ważne wtedy, kiedy zostałeś zwolniony – takim zachowaniem pokazujesz klasę (mimo iż może to być bardzo trudne emocjonalnie).