Czy umiesz pracować samodzielnie?

Jednym z pytań, które często pada na rozmowach kwalifikacyjnych jest kwestia preferencji typu pracy u kandydata. Mówiąc inaczej – manager lub rekruter chcą sprawdzić, czy osoba lepiej pracuje w zespole, indywidualnie czy może radzi sobie z oboma typami pracy. Nie ma tutaj takiej zasady, która wskazywałaby jednoznacznie na to, co pracodawca woli – zależy to od firmy, specyfiki stanowiska oraz tego, jakie oczekiwania względem pracownika ma przełożony. Jak na rozmowie kwalifikacyjnej poradzić sobie z takim pytaniem?

Kandydatom do pracy często wydaje się, że najlepiej będzie jeśli odpowiedzą na tego typu pytanie wymijająco. „Tak, lubię pracę samodzielną, ale lubię też pracować w zespole i nie mam tu preferencji.” Bzdura! Każdy z nas jest bardziej nastawiony na jeden bądź drugi typ pracy i choć sporo osób jest w stanie pracować zarówno samodzielnie jak i w zespole, to ich preferencje rzutują na to, w jaki sposób ta praca jest wykonywana.  Zanim zaczniesz zatem zastanawiać się jak odpowiedzieć na to pytanie, zastanów się jaką formę pracy preferujesz:

Jeśli odnajdujesz w tym siebie, to praca samodzielna jest ci bliska. Z drugiej strony:

Takie zachowania wskazują na dobre odnajdywanie się w pracy zespołowej.

Jeśli nadal nie do końca masz jasność jakie masz preferencje, zastanów się, nad jakimi rodzajami zadań lepiej pracuje ci się samemu a nad jakimi w zespole. Przykładowo, można woleć prowadzić samochód samodzielnie i lubić długą i samotną jazdę a można też nie lubić spędzania samotnie kilku godzin w podróży. Można efektywniej pracować samodzielnie nad zadaniem logicznym, ale już zadanie kreatywne lepiej rozwiązywać w grupie.

Jak zatem odpowiedzieć na pytanie o to, czy umiesz pracować samodzielnie?