Co sprawdzić przed wyjazdem do pracy za granicę?

Decydujesz się na emigrację, bo nie widzisz dla siebie przyszłości w kraju? Zanim wyjedziesz sprawdź jak wyglądają obowiązujące przepisy z zakresu prawa pracy i dowiedz się nieco więcej na temat tego, jakie prawa i obowiązki ci przysługują. Dzięki temu nie tylko nie dasz się oszukać, ale będziesz bardziej pewny tego, czego możesz od pracodawcy oczekiwać.

Będąc w Unii Europejskiej nie musimy martwić się o pozwolenie na pracę w innych krajach Unii. Niestety każdy kraj cechuje się własnymi przepisami jeśli chodzi o rynek pracy. Różne są wymiary urlopów, stawki podatku dochodowego, sposoby zawierania umów o pracę, zasady wynagradzania na chorobowym itd. Bez wiedzy na temat tego jak funkcjonuje rynek pracy w kraju, do którego wyjeżdżasz, nie będziesz mieć świadomości co ci przysługuje, a brak tej wiedzy może narazić się na koszty (w tym psychiczne) i niepotrzebny stres.

Co sprawdzić zanim wyjedziesz za granicę?

Sposoby nawiązywania współpracy z pracodawcą i możliwe rodzaje umów o pracę

W różnych krajach obowiązują różne przepisy dotyczące nawiązywania współpracy z pracownikiem. Dotyczą one zarówno tego co w umowie musi zostać zawarte jak i czasu trwania umowy oraz jej konsekwencji dla pracownika i pracodawcy. Nie każda umowa, którą zaproponuje ci pracodawca musi być dla ciebie korzysta. Niektóre mogą pozbawiać cię należnych ci świadczeń. Z tego tytułu wiedza na temat dopuszczalnych przez prawo w danym kraju umów jest tak ważna.

Ilość dni urlopu

W Polsce obowiązują dwa wymiary urlopu – 20 lub 26 dni w zależności od stażu pracy. Nie przysługują one jednak osobom współpracującym w oparciu o umowy cywilno – prawne. W Portugalii i Hiszpanii są 22 dni płatnego urlopu, w Czechach 21 dni , w Hiszpanii niewykorzystany w ciągu roku urlop przepada, w Szwecji można go wykorzystać w ciągu 5 lat.  Warto wiedzieć, a kształtują się przepisy urlopowe w kraju do którego jedziesz.

Postępowanie w czasie choroby

W Polsce w okresie choroby pracownikowi przysługuje 80% podstawowego wynagrodzenia jako zasiłek. W Hiszpanii 75%. W Szwecji również 80% wynagrodzenia, ale tylko od pracodawcy. W drugim tygodniu choroby pracownika przejmuje Państwo i wtedy zasiłek wynosi 80% ale od średniego kwalifikowanego dochodu za ostatni rok pracy. W różnych krajach obowiązują też różne zasady dotyczące tego kiedy pracownikowi należy się zasiłek chorobowy – niekiedy, przy krótkich zwolnieniach z pracy go nie ma wcale, a niekiedy pracownik musi przepracować określoną liczbę dni, by go dostać.

Okres wypowiedzenia i warunki zwolnienia z pracy

W zależności od rodzaju kontraktu jaki podpiszesz z pracodawcą różnie będzie wyglądał okres wypowiedzenia.  Niekiedy może ci się też należeć odprawa. Bez wiedzy w tym zakresie możesz popełnić błąd

Formalności jakich musi dopełnić pracodawca jeśli zatrudnia pracownika.

Czy wiesz, że np. w Hiszpanii, za pracę na czarno i jednoczesne pobieranie zasiłku dla bezrobotnych grozi pracownikowi kara pozbawienia wolności? Zanim wyjedziesz za granicę dowiedz się w jaki sposób sprawdzić to, czy pracodawca dopełnił wszelkich formalności – zgłosił zatrudnienie lub ubezpieczenie do właściwych urzędów, odprowadza za ciebie składki.