Jak zdobyć pracę pomysłem?

CV format Jak zdobyć pracę pomysłem?Ile czasu zajmuje Wam wysłanie jednego CV? Jeśli jest gotowe, to przypuszczam, że zaledwie kilka minut. Jeśli piszecie list motywacyjny dla każdego pracodawcy osobno, to może poświęcacie na to godzinę.  Hanna Phan, której zamarzyła się praca w SlideRocket poświęciła na przygotowanie aplikacji ponad tydzień.  Za to pracę otrzymała bez problemu.

Co zrobiła Hanna? Otóż zamarzyła się jej praca w SlideRocket – firmie zajmującej się dostarczaniem oprogramowania do tworzenia prezentacji online. Hanna za pomocą tego oprogramowania przygotowała prezentację, która udowadnia, że Hanna jest idealnym kandydatem.

Jak to zrobiła?  Najpierw dokładnie przestudiowała ogłoszenie oraz poczytała o firmie w internecie. W swojej prezentacji odniosła się do tego, co firma komunikuje jako najważniejsze dla niej z punktu widzenia misji i celów firmy. Do tego jeszcze nauczyła się obsługiwać firmowe oprogramowanie, czym podkreśliła to, że szybko się uczy i jest bardzo elastyczna. Po stworzeniu prezentacji wysłała ją , po czym po kilku dniach otrzymała telefon od prezesa z zaproszeniem na spotkanie.

Czym Hanna ujęła szefostwo? Przede wszystkim zaangażowaniem, motywacją i doskonałym zrozumieniem tego, czego pracodawcy oczekują od pracowników firmy SlideRocket. Obejrzyjcie prezentacje, a zrozumiecie, dlaczego szefowie tej firmy nie mogli nie skontaktować się z Hanną. Zwróćcie też uwagę na to, że w prezentacji Hanna wcale nie podkreśla tego, że ma duże doświadczenie i „twarde umiejętności” których firma szuka u kandydatów. Z prezentacji przemawia po prostu zrozumienie firmy i pokazanie tego, że osobowościowo Hanna będzie idealna.

Prezentacja dla SlideRocket

Przygotowanie takiej prezentacji było bardzo czasochłonne, ale się opłaciło – a przypadek Hanny pokazuje, że czasem warto poświęcić nieco więcej czasu, jeśli możemy zdobyć pracę, którą będziemy kochać.

Przygotowując aplikację pomyślcie o tym, jak możecie wykorzystać wiedze o firmie do której aplikujecie i jej produkty lub usługi jako medium tego, by pracodawcę sobą zainteresować. To zajmie więcej czasu, ale może dać konkretne owoce – znacznie lepsze niż kolejne CV wysłane w próżnię.

Dodaj komentarz

One Response to “Jak zdobyć pracę pomysłem?”

 1. oldcowboy says:

  W Polsce jest to nie do pomyślenia! Ludzie, którzy rzekomo umierają z głodu, bo nie mają pracy potrafią zamiast jakiegokolwiek sensownego zgłoszenia przesłać JEDNO zdanie, na dodatek takie, jakby zwracali się do kolegi z piaskownicy, a nie – do przyszłego pracodawcy. Oto kilka cytatów z takich pseudo-zgłoszeń:
  1. A co konkretnie wam chodzi?
  2. Podaj więcej szczegółów.
  3. Zgłaszam się i czekam na umowę.
  4. To jakaś ściema.
  5. Jestem profesjonalistą, czekam na konkrety.
  6. Jestem tym, kogo szukacie.
  7. Mam 15 lat praktyki i w byle jakiej firmie nie zamierzam pracować.
  Oczywiście na żadne z takich zgłoszeń nie odpowiadamy.

  A teraz ciekawostka: z tych, którzy prześlą w miarę sensowne zgłoszenia (bo dobrych nie widziałem od 3 lat!), 95% nie stawi się na rozmowę kwalifikacyjną!!! Dowodzi to jednego – ze to, co napisali w zgłoszeniu, jest wytworem ich fantazji, a oni nie szukają pracy, lecz z jakiegoś powodu kolekcjonują informacje o firmach albo – nudzą się i aplikują na każdą posadę, w każdym zawodzie i potem cieszą się, że zablokowali możliwość aplikowania tym, którzy naprawdę szukają pracy. Bo gdy na jedno ogłoszenie przychodzi ponad 100 zgłoszeń, nie ma fizycznie możliwości przejrzenia i przeczytania ich wszystkich, a więc wybiera się więc te, które wyglądają najsensowniej. Z reguły są to zgłoszenia fałszywe!