Wybór kariery online – zrób sobie test dopasowania zawodowego

Wprawdzie czas składania dokumentów na studia już minął, ale zawsze warto wiedzieć, czy dobrze wybraliśmy ścieżkę rozwoju. Może nam w tym pomóc aplikacja Sokanu.com

Sokanu.com jest aplikacją online, która w założeniu ma pomóc uczniom w wyborze właściwej ścieżki rozwoju.  Oparta jest o test, który bada nasze preferencje zawodowe i na podstawie naszych odpowiedzi dotyczących preferowanego środowiska pracy osobowości czy zainteresowań ma wskazać to, jakie stanowiska byłyby dla nas najbardziej odpowiednie. Jeśli zatem zastanawiacie się nad wyborem nowej kariery lub czujecie się niezbyt zadowoleni z obecnej pracy, można spróbować sprawdzić  to, jaki inny obszar zawodowy byłby dla was odpowiedni.

Oczywiście trzeba tu zaznaczyć, że test jest po pierwsze w języku angielskim, a po drugie został stworzony w USA, zatem musimy wziąć poprawkę na różnice pomiędzy rynkiem pracy pomiędzy naszymi krajami. W teście jest np. pytanie o to, czy ważniejsze jest dla nas uznanie w pracy czy zarobki, ale dopasowanie zarobkowe robione jest na podstawie danych z USA a część zawodów, które u nas są słabo płatne w USA są płatne dobrze (i odwrotnie).

Aplikacja jest bezpłatna, ale zalogowanie się do niej tworzy automatycznie nasz profil, zatem pamiętajcie, by po robieniu testu albo go zlikwidować albo też zmienić ustawienia tak, by nie dostawać spamu. Rozwiązanie tekstu zajmuje sporo czasu – około 20-30 minut, ale być może warto sprawdzić to, czy jesteśmy do wybranej przez nas kariery dopasowani. Na ile test jest trafny trudno ocenić, ale zdradzę, że jego wykonanie rzeczywiście pokazało mi te ścieżki kariery, które zawsze uważałam za najbardziej atrakcyjne i dopasowane do siebie – zatem zachęcam do spróbowania – co najwyżej stracicie 30 minut.