Umiejetność pracy w zespole – co to znaczy?

praktyki wakacyjne Umiejetność pracy w zespole – co to znaczy?W większości zawodów, które wykonujemy pracujemy w zespołach. Praktycznie trudno wyobrazić sobie stanowisko, na którym nie musielibyśmy z nikim współpracować. Nawet jeśli nie pracujemy bezpośrednio z naszymi kolegami z pracy, wo współpracujemy z managerem czy klientem. Dlatego, umiejętność pracy w zespole jest jedną z najbardziej poszukiwanych przez pracodawców kompetencji. I bardzo często będziemy o nią pytani podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Czym właściwie jest ta umiejętność pracy w zespole i jak ją – podczas rozmowy kwalifikacyjnej – pokazać?

Pytanie o umiejętność pracy w zespole dotyczy przede wszystkim tego, jak rozumiesz pracę zespołową i czy potrafisz współpracować z ludźmi. Oznacza to takie kompetencje jak:

  • umiejętność słuchania innych i rozumienia ich punktów widzenia
  • zgodę na to, by ktoś miał inne zdanie od ciebie
  • umiejętność dopasowania się tak, by zrezygnować z własnych celów,jeśli nie służą pracy całego zespołu
  • umiejętność komunikowania się z innymi, czyli precyzyjnego opisywania własnego stanowiska i rozumienia stanowisk innych osób
  • zdolność do rozumienia tego, jaka jest twoja rola w pracy zespołowej i jak twój wkład pracy przenosi się na sukces całego zespołu
  • zdolność do tego, by obiektywnie oceniać pracę innych i dawać im informacje zwrotne oraz doceniać ich starania
  • dbanie o pozytywną atmosferę pracy w zespole, dzięki redukcji napięć, gaszeniu konfliktów i wchodzeniu w kompromis po to, by osiągnąć cel zespołowy

Kiedy opowiadasz o swojej umiejętności pracy w zespole, postaraj się wybrać 2-3 elementy z powyższej listy (te, które są ci najbliższe) i opisać swojemu rozmówcy na przykładzie to, jak rozumiesz pracę zespołową i jaki w niej jesteś.

Przykładowo, na pytanie w stylu „proszę opisać jakąś trudność, którą napotkał Pan w pracy zespołowej” możesz odpowiedzieć:

pracowaliśmy w 4 osobowym zespole nad projektem dla klienta i jedna osoba z zespołu miała zupełnie inną wizję tego, jak ma wyglądać część graficzna. Postarałem się o to, by jej zdanie zostało wysłuchane na forum, a następnie przeanalizowaliśmy wszystkie pomysły włączając niektóre jej uwagi w nasz projekt. Trudnym było dla mnie przekonanie tej osoby do tego, by zrezygnowała z całości pomysłu i wzięła pod uwagę zdanie innych osób w zespole, ale dzięki chęci osiągnięcia kompromisu i dostarczania klientowi najlepszego produktu, w końcu się nam to udało.

Dodaj komentarz