Ponad połowa firm nie zatrudnia nikogo na najniższą krajową

place Ponad połowa firm nie zatrudnia nikogo na najniższą krajową Ciekawe badania dotyczące podejścia pracodawców do wynagrodzenia minimalnego przeprowadziła agencja pracy Randstat. Wynika z niego, że 55% pracodawców nie zatrudnia w swoich firmach nikogo na najniższą krajową, a 45% robi to sporadycznie.

Jak pracodawcy zapatrują się na podwyżkę płacy minimalnej? Czy może to spowodować zmniejszenie zatrudnienia poprzez zwiększenie kosztów pracy? Zdania wśród pracodawców są podzielone. 42% uważa,że zmiany płacy minimalnej nie zniechęcają do zatrudnienia. 38% uważa zaś, że i owszem – wyższa płaca minimalna może zmniejszać zatrudnienie. Większość pracodawców zgadza się też z tym, że obecna pensja minimalna jest za niska (uważa tak 65% pracodawców – czyli więcej niż tych, którzy nie zatrudniają na takie wynagrodzenie nikogo. Znaczy to, że część pracodawców ma swoistą schizofrenię – uważa, że to za mało, ale i tak za tyle zatrudnia).

Dla pracodawców, którzy nie zatrudniają pracowników w oparciu o wynagrodzenie minimalne, podwyżka nie stanowi problemu – przecież ich nie dotknie. Dla tych jednak, którzy tego typu wynagrodzenie stosują, może być sporym problemem. Z drugiej strony, bez odgórnie ustalanych podwyżek, a przy inflacji okaże się, że spora część pracowników pracuje za coraz mniejsze wynagrodzenie.

źródło:randstad.pl

Dodaj komentarz

One Response to “Ponad połowa firm nie zatrudnia nikogo na najniższą krajową”

  1. emigrant says:

    Zadam Pani pytanie… gdzie są wyższe “koszta pracy” w UK, DE czy innym kraju Europy Zachodniej czy w PL? Ceny produktu końcowego w wielu przypadkach w PL są WYŻSZE niż te same produkowane w w wymienionych krajach.

    Dopóki w PL wypłaty będą stanowić ~ 1/5 kosztów pracy na zachodzie to NIE MA MOWY O “wysokich kosztach” – polscy geszefciarze byliby tylko w jednym przypadku “szczęśliwi”… gdyby wogóle nie musieli wypłacać wynagrodzenia za świadczoną na ICH rzecz pracę.