Ponad połowa firm nie zatrudnia nikogo na najniższą krajową

Ciekawe badania dotyczące podejścia pracodawców do wynagrodzenia minimalnego przeprowadziła agencja pracy Randstat. Wynika z niego, że 55% pracodawców nie zatrudnia w swoich firmach nikogo na najniższą krajową, a 45% robi to sporadycznie.

Jak pracodawcy zapatrują się na podwyżkę płacy minimalnej? Czy może to spowodować zmniejszenie zatrudnienia poprzez zwiększenie kosztów pracy? Zdania wśród pracodawców są podzielone. 42% uważa,że zmiany płacy minimalnej nie zniechęcają do zatrudnienia. 38% uważa zaś, że i owszem – wyższa płaca minimalna może zmniejszać zatrudnienie. Większość pracodawców zgadza się też z tym, że obecna pensja minimalna jest za niska (uważa tak 65% pracodawców – czyli więcej niż tych, którzy nie zatrudniają na takie wynagrodzenie nikogo. Znaczy to, że część pracodawców ma swoistą schizofrenię – uważa, że to za mało, ale i tak za tyle zatrudnia).

Dla pracodawców, którzy nie zatrudniają pracowników w oparciu o wynagrodzenie minimalne, podwyżka nie stanowi problemu – przecież ich nie dotknie. Dla tych jednak, którzy tego typu wynagrodzenie stosują, może być sporym problemem. Z drugiej strony, bez odgórnie ustalanych podwyżek, a przy inflacji okaże się, że spora część pracowników pracuje za coraz mniejsze wynagrodzenie.

źródło:randstad.pl

Tagi: