Odejście z pracy przed końcem okresu próbnego – jak to zrobić?

Rozpocząłeś pracę w nowej firmie i już po 2-3 tygodniach czujesz, że to nie to? Masz ochotę nigdy więcej się w tej firmie nie pojawić i masz poczucie, że nie dasz rady dotrwać nawet do końca okresu próbnego? Jak się zachować w takiej sytuacji? Co jeszcze przemyśleć i jak wypowiedzieć umowę tak, by w przyszłości tego nie żałować?

Takie sytuacje się zdarzają – zwłaszcza osobom, które mają niewielkie doświadczenie zawodowe i jeszcze nie wiedzą czego mogą po pracy oczekiwać. W efekcie nie bardzo wiedzą co przemyśleć przed przyjęciem oferty pracy i o co zapytać managera, by na pewno w krótkim czasie swojej decyzji nie żałować. Jeśli masz poczucie, że podjąłeś złą decyzję i nie chcesz pracować pełnych trzech miesięcy, to oczywiście możesz umowę wypowiedzieć. Wcześniej jednak warto kilka rzeczy przemyśleć:

Dlaczego źle czuję się w nowej pracy?

Najczęstsze powody tego, że nasza nowa praca nas rozczarowuje dotyczą:

Jak wypowiedzieć umowę na okres próbny?

Podjąłeś decyzję że mimo wszystko trzech miesięcy nie wytrzymasz? Musisz w takim razie złożyć wypowiedzenie na piśmie. Okres wypowiedzenia zależy od tego na jak długi okres została zawarta umowa na okres próbny:

Jak liczymy okres wypowiedzenia?

Przy 3 dniach wypowiedzenia liczymy je jako 3 dni robocze, następujące po dniu, w którym składamy wypowiedzenie. Zatem jeśli np. złożysz wypowiedzenie w poniedziałek, to ostatnim dniem pracy będzie czwartek. Jeśli we wtorek, to ostatnim dniem jest piątek. Jeśli w piątek, to ostatnim dniem pracy jest kolejny wtorek (sobota, nawet jeśli jest wolna liczona jest jako dzień roboczy).

Przy tygodniowym okresie wypowiedzenia, bieg wypowiedzenia zaczyna się w sobotę. Czyli jeśli wypowiedzenie złożysz we wtorek, to wypowiedzenie liczy się dopiero od soboty do kolejnej soboty- zatem formalnie nie będziesz pracować tydzień od dnia złożenia wypowiedzenia, tylko tydzień od soboty następującej po złożeniu wypowiedzenia. Tak samo działa to przy dwutygodniowym wypowiedzeniu ( z tym że tu oczywiście liczymy dwa tygodnie jako czas wypowiedzenia). Pamiętaj, by wziąć pod uwagę ewentualny urlop wypoczynkowy, do którego mogłeś nabyć prawa w trakcie pracy (jeśli np. złożysz wypowiedzenie umowy po trzech tygodniach pracy i przysługują ci 2 tygodnie wypowiedzenia, to w trakcie jego trwania nabierzesz prawa do 2 (przy 20 dniowym urlopie) lub 3 (przy 26 dniowym urlopie) dni urlopu wypoczynkowego. To do pracodawcy należy decyzja czy pozwoli ci wykorzystać go na wypowiedzeniu czy zapłaci ci ekwiwalent.

Wypowiedzenie można złożyć ustnie, ale najlepiej będzie, jeśli złożysz je pisemnie (masz wtedy dowód jego złożenia). Nie musisz wyjaśniać w nim powodów swojej decyzji.

Jeśli chcesz odejść zrób to z klasą i nie pal za sobą mostów:

Zdecydowanie unikaj niedojrzałych i dziecięcych zachowań:

Wyciągnij wnioski z doświadczenia: