Odejście z pracy przed końcem okresu próbnego – jak to zrobić?

rezygnacja z pracy1 Odejście z pracy przed końcem okresu próbnego – jak to zrobić?Rozpocząłeś pracę w nowej firmie i już po 2-3 tygodniach czujesz, że to nie to? Masz ochotę nigdy więcej się w tej firmie nie pojawić i masz poczucie, że nie dasz rady dotrwać nawet do końca okresu próbnego? Jak się zachować w takiej sytuacji? Co jeszcze przemyśleć i jak wypowiedzieć umowę tak, by w przyszłości tego nie żałować?

Takie sytuacje się zdarzają – zwłaszcza osobom, które mają niewielkie doświadczenie zawodowe i jeszcze nie wiedzą czego mogą po pracy oczekiwać. W efekcie nie bardzo wiedzą co przemyśleć przed przyjęciem oferty pracy i o co zapytać managera, by na pewno w krótkim czasie swojej decyzji nie żałować. Jeśli masz poczucie, że podjąłeś złą decyzję i nie chcesz pracować pełnych trzech miesięcy, to oczywiście możesz umowę wypowiedzieć. Wcześniej jednak warto kilka rzeczy przemyśleć:

Dlaczego źle czuję się w nowej pracy?

Najczęstsze powody tego, że nasza nowa praca nas rozczarowuje dotyczą:

 • innego zakresu obowiązków niż ten na jaki się umawialiśmy
 • rozczarowania podejściem i zachowaniem managera
 • złą atmosferą w firmie
 • W przypadku pierwszego powodu – czyli jeśli to co masz robić odbiega od tego, na co się umawiałeś warto porozmawiać z managerem z czego wynika zmiana zakresu obowiązków. Przypomnij mu, jakie były wasze ustalenia w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej i wyjaśnij to, jak ty wyobrażałeś sobie pracę w firmie a jak to obecnie wygląda. Dopytaj czy są szanse na to, by wrócić do ustaleń. Jeśli problemem jest zbyt duża ilość pracy, to warto również to omówić i wskazać taki zakres pracy, jaki będziesz w stanie wykonywać bez problemów. Może być tak, że zmiana zakresu obowiązków wynika z tego, że już na początku zostałeś nieco oszukany (chciano cię skusić pracą) – wtedy nie ma co czekać i trzeba złożyć wypowiedzenie. Może być jednak tak, że zmiana obowiązków wynika z konieczności przeszkolenia cię do pracy lub chwilowej zmiany (np. braków kadrowych).
 • W przypadku rozczarowania managerem, który okazuje się np. osobą stosującą mobbing zastanów się, czy jesteś w stanie przenieść się do innego zespołu, pod innego kierownika. Spróbuj porozmawiać ze współpracownikami na temat szefa – osoby, które dłużej pracują będą lepiej wiedziały czy to normalne, stałe zachowanie czy też jakaś część winy za to, że nie możecie się dogadać leży po twojej stronie. Jeśli jednak managera zmienić nie możesz i jednocześnie nie jesteś w stanie się z nim porozumieć, to nie pozostaje nic innego jak odejść z pracy.
 • Kiepska atmosfera to również częsty powód rozczarowania firmą. Zastanów się jednak z czego wynika twój zły odbiór tego co się w firmie dzieje. Być może jest to po prostu efekt nowości i tego, że jeszcze nie poznałeś pracowników wystarczająco i dlatego czujesz się w pracy źle. Jeśli ludzie mają dużo pracy, są na niej skupieni i mało ze sobą rozmawiają, możesz odnieść błędne wrażenie tego, że się nie lubią i atmosfera jest niezbyt udana. Tymczasem jest to po prostu styl pracy. Spróbuj otworzyć się na innych i nawiązać kontakty – nie czekaj aż ktoś do ciebie sam podejdzie i będzie się tobą zajmował. Zrób pierwszy krok w kierunku nawiązania znajomości. Zastanów się też, z czego wynika to, że uważasz atmosferę za kiepską. Być może jest to kwestia tego, że spodziewałeś się atmosfery jak na studiach?

Jak wypowiedzieć umowę na okres próbny?

Podjąłeś decyzję że mimo wszystko trzech miesięcy nie wytrzymasz? Musisz w takim razie złożyć wypowiedzenie na piśmie. Okres wypowiedzenia zależy od tego na jak długi okres została zawarta umowa na okres próbny:

 • Przy okresie próbnym trwającym 2 tygodnie okres wypowiedzenia wynosi 3 dni
 • Przy okresie próbnym trwającym mniej niż 3 miesiące, okres wypowiedzenia wynosi 1 tydzień
 • Przy okresie próbnym trwającym 3 miesiące, okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie

Jak liczymy okres wypowiedzenia?

Przy 3 dniach wypowiedzenia liczymy je jako 3 dni robocze, następujące po dniu, w którym składamy wypowiedzenie. Zatem jeśli np. złożysz wypowiedzenie w poniedziałek, to ostatnim dniem pracy będzie czwartek. Jeśli we wtorek, to ostatnim dniem jest piątek. Jeśli w piątek, to ostatnim dniem pracy jest kolejny wtorek (sobota, nawet jeśli jest wolna liczona jest jako dzień roboczy).

Przy tygodniowym okresie wypowiedzenia, bieg wypowiedzenia zaczyna się w sobotę. Czyli jeśli wypowiedzenie złożysz we wtorek, to wypowiedzenie liczy się dopiero od soboty do kolejnej soboty- zatem formalnie nie będziesz pracować tydzień od dnia złożenia wypowiedzenia, tylko tydzień od soboty następującej po złożeniu wypowiedzenia. Tak samo działa to przy dwutygodniowym wypowiedzeniu ( z tym że tu oczywiście liczymy dwa tygodnie jako czas wypowiedzenia). Pamiętaj, by wziąć pod uwagę ewentualny urlop wypoczynkowy, do którego mogłeś nabyć prawa w trakcie pracy (jeśli np. złożysz wypowiedzenie umowy po trzech tygodniach pracy i przysługują ci 2 tygodnie wypowiedzenia, to w trakcie jego trwania nabierzesz prawa do 2 (przy 20 dniowym urlopie) lub 3 (przy 26 dniowym urlopie) dni urlopu wypoczynkowego. To do pracodawcy należy decyzja czy pozwoli ci wykorzystać go na wypowiedzeniu czy zapłaci ci ekwiwalent.

Wypowiedzenie można złożyć ustnie, ale najlepiej będzie, jeśli złożysz je pisemnie (masz wtedy dowód jego złożenia). Nie musisz wyjaśniać w nim powodów swojej decyzji.

Jeśli chcesz odejść zrób to z klasą i nie pal za sobą mostów:

 • Porozmawiaj z managerem o twoich obserwacjach i odczuciach związanych z pracą. Wyjaśnij mu powody twojej decyzji i złóż pisemne wypowiedzenie.
 • Jeśli rozpocząłeś już jakieś projekty, postaraj się je zakończyć lub przekazać następcy lub szefowi w uporządkowanej formie.
 • Pożegnaj się z kolegami z pracy.

Zdecydowanie unikaj niedojrzałych i dziecięcych zachowań:

 • „zniknięcia z pracy” – czyli odejścia bez wypowiedzenia. Nie tylko okażesz się osobą niegodną zaufania, ale jednocześnie ryzykujesz zwolnieniem dyscyplinarnym i „zepsutym” świadectwem pracy;
 • zaprzestania pracy na okresie wypowiedzenia („olewania” obowiązków) – nigdy nie wiesz, czy ze swoim managerem czy kolegami z pracy nie spotkasz się w innym miejscu
 • rozładowania frustracji na managerze (czyli „to ja mu teraz wygarnę”) – to niczemu nie służy, a tylko zarobisz złą opinię;

Wyciągnij wnioski z doświadczenia:

 • zastanów się, co przeszkadzało ci najbardziej i pamiętaj by przy kolejnej propozycji pracy wziąć to pod uwagę, by sytuacja się nie powtórzyła,
 • przygotuj sobie wyjaśnienie tego, dlaczego nie dokończyłeś okresu próbnego w tej firmie jakie podasz przy okazji rozmowy kwalifikacyjnej,
 • rozważ czy jest sens wpisywania tej pracy w Twoje CV (przy bardzo krótkim epizodzie czasem nie ma to sensu – więcej stracisz pokazując bardzo krótki okres pracy niż ewentualnie zyskałbyś tym, że jakieś doświadczenie mimo wszystko zdobyłeś).

Dodaj komentarz

5 Responses to “Odejście z pracy przed końcem okresu próbnego – jak to zrobić?”

 1. emigrant says:

  Proszę nie wprowadzać czytających w błąd z terminem rozwiązania umowy… umowa jest DWUSTRONNA i obie strony mają obowiązek trzymać się jej zapisów:

  1. “innego zakresu obowiązków niż ten na jaki się umawialiśmy” -> rozwiązanie umowy w trybie natychmiastowym z winy zatrudniającego.

  2. “rozczarowania podejściem i zachowaniem managera” -> rozwiązanie umowy w trybie natychmiastowym z winy zatrudniającego. (łamanie prawa pracy, dyskryminacja, chamstwo i brak szacunku etc etc…)

  ps. gdybym kilka lat temu wprowadził w życie Pani rady tj “Porozmawiaj z managerem o twoich obserwacjach i odczuciach związanych z pracą. Wyjaśnij mu powody twojej decyzji i złóż pisemne wypowiedzenie.” … to w swoich papierach miałbym zwolnienie dyscyplinarne… za “niesłuchanie poleceń służbowych”, które daleko wykraczały poza te, które wynikały z pisemnie spisanej umowy.

  W PL tylko w nielicznych firmach można złożyć bezpiecznie wypowiedzenie bez “zemsty” ze strony prymitywnego pracodawcy – dlatego wszystkim radzę swoje wypowiedzenia wysyłać listem poleconym za potwierdzeniem odbioru… albo składać je z kopią na której osoba przyjmująca złoży swój podpis i datę wpływu (np dziennik podawczy), kadrowa etc etc… NIGDY BEZPOŚREDNIO DO RĄK “SZEFA” – w ekstremalnych przypadkach może się skończyć potarganiem i … dyscyplinarką w papierach, której nigdy “nie skasujecie”.

  • Sabina Stodolak says:

   Niestety zwolnienie się w trybie natychmiastowym nie jest takie proste jak się Panu wydaje.

  • Hochtief says:

   Zgadzam się w 100%. Pracowałem w takiej firmie, sam się zwolniłem po 3 miesiącach, kierownik megadebil. Nie potrafił zrozumieć jak ja sam mogłem się zwolnić. Po roku aplikowałem na inne stanowisko do tej firmy to mi wystawił swoją laurkę i nie przujęli mnie.

 2. Prawnik says:

  W artykule pojawił się błąd merytoryczny:

  “•Przy okresie próbnym trwającym 3 miesiące, okres wypowiedzenia wynosi tydzień”,

  nieprawda: “Przy okresie próbnym trwającym 3 miesiące” – okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie (art.34 ust.3 KP)…