Jawność płac – co o tym sądzicie?

Czy szykuje się nam rewolucja w zakresie jawnych płac w firmach? Jeśli OPZZ przeforsuje swój pomysł czeka nas prawdziwa zmiana na rynku płacy i rekrutacji. Tylko czy jesteśmy na nią gotowi i czy na pewno będzie to dobry krok?

Jak podaje wyborcza.pl OPZZ szykuje projekt, na mocy którego każdy zakład pracy musiałby ujawnić pracownikom zarobki wszystkich zatrudnionych. Nieważne czy mamy do czynienia z pracownikiem szeregowym, specjalistą czy prezesem – każdy wiedziałby ile w jego firmie zarabiają pozostali. Nie trudno się domyślić, że tak naprawdę wiedzielibyśmy ile kto zarabia w której firmie, bo wyniesienie przez pracownika listy wywieszonej w zakładzie listy płac nie będzie przecież żadnym problemem. Żegnajcie raporty płacowe – nie byłyby już wtedy potrzebne.

OPZZ uważa, że takie działanie miałoby dwa zasadnicze plusy – po pierwsze pomogłoby w zrównaniu płac kobiet i mężczyzn – w polskim prawie mamy zagwarantowane takie samo wynagrodzenie za taką samą pracę, zatem kobieta widząc, że jej kolega po fachu zarabia więcej, mogłaby po prostu zażądać podwyżki (a nie prosić o nią). Drugim plusem ma być wiedza na temat zarobków osób zajmujących ważne funkcje w życiu państwa (czyli w teorii wiedzielibyśmy ile mają kasy nasze elity biznesowe i polityczne).

Z perspektywy rynku pracy, w takiej sytuacji pojawia się jeszcze kilka konsekwencji ujawnienia płac:

Niestety ujawnienie płac niesie też za sobą kilka negatywnych konsekwencji:

Jak uważacie – czy pensje powinny być jawne czy jednak lepiej jest tak jak jest teraz?