Jakie błędy popełniamy w CV najczęściej?

CV ma nas doprowadzić do rozmowy kwalifikacyjnej (samo z siebie nie daje nam pracy – może nam jedynie pozwolić na to byśmy mieli okazję do zaprezentowania się). Mimo tego,że jest tak ważnym dokumentem, nadal nie wszyscy potrafią je odpowiednio napisać. Kilka lat temu, serwis Lookus.pl przeprowadził badania na CV, które zostały przesłane do serwisu celem poprawy. Jakie błędy u kandydatów pojawiały się najczęściej?

1.Cel zawodowy – brak w 80% CV. Oznacza to, że nikt tym, by taki cel stworzyć w zasadzie się nie przejmuje. Większość CV go nie posiada, a może on pomóc w tym, by już na samym początku CV określić jasno, jakiej pracy poszukujemy i tym samym zainteresować pracodawcę.

2.Profil zawodowy – brak w 63% CV. Nie przygotowujemy go, bo najczęściej nie widzimy sensu i nie potrafimy. Tymczasem profil zawodowy w kilku słowach może przekonać osobę czytającą CV do tego, by się nad nim nieco bardziej pochylić.

3.Kiepska nazwa pliku z CV – 62%. Prawidłowo, powinniśmy zatytułować plik imieniem i nazwiskiem oraz opisać który plik to CV a który List Motywacyjny. W praktyce zdarzają się nazwy typu „CV – nowe” „CV do korpo” „CV-koteczka” itd.

4.Mało czytelny układ CV – 39%. Nie wiadomo gdzie opisane jest wykształcenie, jak wyglądała ścieżka kariery pracownika, a wszystkie informacje są tak wymieszane, że nie klaruje się jasny obraz tego jakie kompetencje pracownik w zasadzie posiada.

5.Zbyt nieczytelne lub małe zdjęcie – 21%. Zdjęć w CV nie musimy umieszczać, ale robią one dobry efekt pierwszego wrażenia (oczywiście jeśli są dobrze zrobione) i nie warto z tego rezygnować, a zadbać o to, byśmy wyglądali na nim profesjonalnie i pogodnie.

Do pozostałych błędów zauważonych przez firmę Lokuus.pl należą:

Sprawdźcie swoje CV i usuńcie te błędy,jeśli chcecie zwiększyć swoją szanse na rozmowę kwalifikacyjną.