Jakie błędy popełniamy w CV najczęściej?

formatowanie CV Jakie błędy popełniamy w CV najczęściej?CV ma nas doprowadzić do rozmowy kwalifikacyjnej (samo z siebie nie daje nam pracy – może nam jedynie pozwolić na to byśmy mieli okazję do zaprezentowania się). Mimo tego,że jest tak ważnym dokumentem, nadal nie wszyscy potrafią je odpowiednio napisać. Kilka lat temu, serwis Lookus.pl przeprowadził badania na CV, które zostały przesłane do serwisu celem poprawy. Jakie błędy u kandydatów pojawiały się najczęściej?

1.Cel zawodowy – brak w 80% CV. Oznacza to, że nikt tym, by taki cel stworzyć w zasadzie się nie przejmuje. Większość CV go nie posiada, a może on pomóc w tym, by już na samym początku CV określić jasno, jakiej pracy poszukujemy i tym samym zainteresować pracodawcę.

2.Profil zawodowy – brak w 63% CV. Nie przygotowujemy go, bo najczęściej nie widzimy sensu i nie potrafimy. Tymczasem profil zawodowy w kilku słowach może przekonać osobę czytającą CV do tego, by się nad nim nieco bardziej pochylić.

3.Kiepska nazwa pliku z CV – 62%. Prawidłowo, powinniśmy zatytułować plik imieniem i nazwiskiem oraz opisać który plik to CV a który List Motywacyjny. W praktyce zdarzają się nazwy typu „CV – nowe” „CV do korpo” „CV-koteczka” itd.

4.Mało czytelny układ CV – 39%. Nie wiadomo gdzie opisane jest wykształcenie, jak wyglądała ścieżka kariery pracownika, a wszystkie informacje są tak wymieszane, że nie klaruje się jasny obraz tego jakie kompetencje pracownik w zasadzie posiada.

5.Zbyt nieczytelne lub małe zdjęcie – 21%. Zdjęć w CV nie musimy umieszczać, ale robią one dobry efekt pierwszego wrażenia (oczywiście jeśli są dobrze zrobione) i nie warto z tego rezygnować, a zadbać o to, byśmy wyglądali na nim profesjonalnie i pogodnie.

Do pozostałych błędów zauważonych przez firmę Lokuus.pl należą:

 • śmieszny lub służbowy e-mail – 17%
 • literówki i błędy ortograficzne – 17%
 • brak zakresu obowiązków na poszczególnych stanowiskach – 12 %
 • przestarzałe lub nieistotne informacje – 6%
 • nieaktualne dane osobowe – 4%

Sprawdźcie swoje CV i usuńcie te błędy,jeśli chcecie zwiększyć swoją szanse na rozmowę kwalifikacyjną.

Dodaj komentarz

6 Responses to “Jakie błędy popełniamy w CV najczęściej?”

 1. emigrant says:

  śmiechu warte….

  Ad 1 – cel zawodowy jest tylko jeden tj: ZARABIAĆ PIENIĄDZE, jeżeli ktoś pisze bzdury o zdobywaniu doświadczenia, poszerzenia wiedzy itp to zwyczajnie jest kłamcą.
  Ad 2 – “profil zawodowy”? A co to w ogóle jest? Jest stanowisko – są wymagania które należy spełnić posiadanym wykształceniem i doświadczeniem zawodowym…. takie “profile” można sobie tworzyć na stanowiska które nie wymagają jakiejkolwiek specjalizacji zawodowej… zwykła sztuka dla sztuki
  Ad 4 – ile to razy na tym Blogu polecała Pani tworzyć “zaskakujące” rekrutera CV które były w 99% NIECZYTELNE… Jest Pani w stanie to zliczyć?
  Ad 5 – w cywilizowanym świecie nie wolno dodawać zdjęcia do CV – naraża to rekrutera na podejrzenia dyskryminacji kandydatów ze względu na rasę, kolor oczu itp itd… Chyba że stanowisko jest dla modelki wtedy dodaje się swoje zdjęciowe portfolio…

 2. uwagi says:

  Wszystkie portale pośredniczące w szukaniu pracy, chronią oferenta, który jest beszczelny i bezkarny. Mianowicie jest: anonimowy, bo nie podaje telefonu kontaktowego, nazwy i adresu firmy. Nie odpowiada na wysłane CV przez poszukującego pracy. Po prostu – moim zdaniem – jedno wielkie nieporozumienie i oszustwo, którego celem jest pozyskanie danych osobowych.

 3. uwagi says:

  Ponadto /to jeszcze raz JA/ – UWAŻAM, że wszystko powinno się zaczynać od ogłoszenia o oferowanym stanowisku pracy i podaniu telefonu kontaktowego, następnie rozmowy telefonicznej z oferentem, ktora rozstrzygałaby o tym czy wysyłanie CV w ogóle ma sens. Bowiem niektóre oferty szybko stają się nieaktualne i nie są dezaktualizowane w sensie: WYCOFYWANE z puli ofert! To jest jak błądzenie we mgle!!!
  Dlatego kategorycznie stwierdzam, że te portale nie zdają egzaminu! To sie robi jakiś HANDEL żywym towarem, szydzacy z desperatów, którzy próbują znaleźć pracę. ŻAŁOSNY I KARYGODNY PROCEDER!!!

 4. uwagi says:

  PO RAZ TRZECI:
  oferent powinien być zobowiązany do kontaktu z portalem i do wycofania nieaktualnej oferty w trybie natychmiastowym. Byłoby wtedy łatwiej szukać i może znalezienie pracy stałoby się łatwiejsze!!!

 5. uwagi says:

  Jestem dziennikarzem obywatelskim i wlaśnie zrozumiałam, że jest to temat do przerobienia w mediach. Pozddrawiam

 6. Pan Jan says:

  Zakres obowiązków to dosyć zabawne, bo w każdej pracy, którą do tej pory wykonywałem zakres obowiązków był równoznaczny z… wszystkim, co tylko szefowi do głowy przyjdzie. Pytanie zatem, czy lepiej napisać w CV powyższe, czy przemilczeć ten temat.