Gwarancja pracy dla młodzieży od 2014r ?

student zarobki Gwarancja pracy dla młodzieży od 2014r ? Rada UE ds. Zatrudnienia w związku z ogromnym bezrobociem wśród młodych ludzi wprowadza obowiązkowe zalecenia dla Państw członkowskich UE związane z zatrudnianiem młodych osób między 15-24 rokiem życia. Od 2014 roku, każda osoba w tym wieku, która zakończy edukację, ma otrzymać pracę lub staż.

W ramach projektu każda młoda osoba miałaby otrzymać propozycję pracy, stażu lub dalszego kształcenia (ewentualnie przekwalifikowania). Propozycja musi wyjść w ciągu 4 miesięcy od zakończenia przez młodego człowieka edukacji.

Skąd pieniądze na tą akcję? Unia Europejska przeznaczy do 2020 roku na Gwarancje dla młodzieży około 6 miliardów euro – Polska w latach 2014 – 2015 ma otrzymać na ten cel 2 mld złotych.

Gwarancja obejmie regiony, w których bezrobocie u młodych przekracza 25% – w Polsce jest to jak na razie 10 województw (między innymi podkarpackie, lubelskie, lubuskie, kujawsko – pomorskie).

Jak donosi Gazeta Prawna, Polska będzie walczyć o to, by gwarancję rozszerzyć na osoby do 30 roku życia. Czy taki program pomoże w walce z bezrobociem? Czas pokaże. Niestety obawiam się, że pracodawcy mając możliwość zatrudniania za Unijne pieniądze stażystów mogą w dużej mierze zrezygnować z etatowych pracowników, których praca nie wymaga wysokich kwalifikacji i w ten sposób przesuniemy po prostu linię bezrobocia. Zamiast bezrobotnych absolwentów, będziemy mieć bezrobotnych absolwentów po stażach i z niewielkim doświadczeniem zawodowym.

A co wy sądzicie o tym pomyśle?

Dodaj komentarz

10 Responses to “Gwarancja pracy dla młodzieży od 2014r ?”

 1. Ivy says:

  Już mamy absolwentów po stażach z niewielkim doświadczeniem zawodowym. Dwukrotnie brałam udział w stażach organizowanych powiatow Urząd Pracy, ale nie udało mi się zaczepić na dłużej.

  Co ma robić człowiek, który nie nadaje się do pracy w telemarketingu? Pozostaje tylko emigracja.

  • emigrant says:

   Nie udało ci się “zaczepić” na dłużej bo nie na tym polegają “staże z urzędu”…. Nie chodzi o etat dla młodego po przyuczeniu zwanego “stażem”… chodzi o darmowego robola który jest finansowany z budżetu państwa = ZERO KOSZTÓW dla pracodawcy !!!!
   Nikt kto korzysta z niewolniczej pracy “stażystów” nie będzie się bawić w zatrudnianie kogokolwiek… bo i po co ? Jak zawsze znajdą się debile chętni pracować za darmo (grosze które dostają za msc pracy mozna zarobić w UK w ciągu !!!! 1-2 DNI !!!! a nie całego miesiąca)

 2. Ja says:

  Praca powinna być zagwarantowana od 24 roku życia. W przeciwnym razie mniej młodych osób będzie zainteresowanych dalszą edukacją. A może właśnie o to chodzi?

 3. emigrant says:

  Witamy w niewolniczej jewropie….

  • Ja says:

   Młodzi wcześniej zaczną pracować, nie będą się kształcić, a po 30-40 pracy nie znajdą i emerytury nie doczekają.

 4. Sara says:

  Już to widzę oczami wyobraźni, teraz też są staże z Urzędu Pracy, jak wspomnę mój to ciarki przechodzą. Więc tak z ciekawości pytam kto miał by zapewnić tym młodym ludziom prace i staże. No chyba że młody człowiek pójdzie do pracodawcy, powie że przez rok państwo będzie mu płacić a Pan/Pani nic nie musi dokładać. Może wtedy faktycznie będą tak chętnie brać ludzi na czas OKREŚLONY do pracy, tylko co potem?

 5. Pracownik says:

  Dokładnie to po prostu kolejne pieniądze wyrzucone w błoto! Te pieniądze jak i wszystkie inne na aktywizację zawodową powinny być inwestowane w przedsiębiorców i rozwiązania ułatwiające im funkcjonowanie. Bo to jest po prostu smieszne cos sie w PUPach wyprawia. Niestety publiczne pieniadze po prostu są marnotrawione.

 6. N. says:

  Za mało konkretów w tym artykule, ale trzeba przyznać, że socjalizm jak się patrzy :/ Kto byłby zobowiązany do przedstawiania ofert pracy? W jaki sposób? Nawet jeśli opierałoby się to na unijnych pieniądzach, to jest to czyste marnotrawstwo naszych pieniędzy. To sa jedynie idiotyczne środki zaradcze. trzeba pomyśleć nad rozwiązaniami u samego jądra problemu.

 7. ważne says:

  jakie województwa z tych 10 są czy wielkopolskie tez się zalicza do tego czy nie

 8. Jarek KM OPZZ says:

  Jest to kolejny sposób na pompowanie naszych pieniędzy do kieszeni przedsiębiorców. Ta najbardziej roszczeniowa grupa będzie brała ludzi za pieniądze z PUP, a potem kolejnych i kolejnych, a młody człowiek i tak w końcu zostanie bez pracy, albo trafi na umowę śmieciowa, co często kończy się brakiem jakiejkolwiek umowy, wypłaty, a czasem i zdrowia, palców, zębów…