Co decyduje o naszych zarobkach?

oszustwa kasa Co decyduje o naszych zarobkach?Kompetencje i wysokie wyniki w pracy czy może znajomości i służalcza postawa? Co ma największy wpływ na wysokość wynagrodzenia zdaniem Polaków?

Badania ankietowe w tym zakresie przeprowadził serwis wynagrodzenia.pl. Jakie mamy odczucia jako pracownicy?

Okazuje się, że niestety mała ilość z nas wierzy w to, że nasze umiejętności i zaangażowanie mogą przynieść nam większe pieniądze. 57% Polaków uważa, że głownie liczą się znajomości i układy. 6% twierdzi że podstawa „bycia podnóżkiem” czyli służalczość, a 8% że wystarczy odpowiednio długo wysiedzieć na swoim stołku, czyli mieć wystarczająco długi staż pracy.

W zależność wynagrodzenia od kompetencji wierzy 13% Polaków. W związek między wynikami pracy a płacą – co dziesiąty. Dla 6% ważne wydaje się zaangażowanie w prace i to ono najbardziej przesądza o podwyżce.

Jakie są z badań wnioski? Można uznać, że dwojakie – albo nie wiemy za co jesteśmy wynagradzani i mimo iż firma uzależnia płace od wyników, nam wydaje się że najważniejsze jest to, kogo znamy i w jakich jesteśmy relacjach z przełożonymi, albo też rzeczywiście większość firm nie buduje relacji płacowej na kompetencjach oraz wynikach pracowników – co nie świadczy najlepiej o zarządzaniu czy działach HR.

Dodaj komentarz

3 Responses to “Co decyduje o naszych zarobkach?”

 1. skyref says:

  Bo w Polsce awansuje rodzina, nawet dopiero co przyjęta osoba mająca znajomości może liczyć na awans i podwyżkę, a nie osoba, która się stara, jak może robi więcej niż jest to w zakresie jej obowiązków pracuje długo w firmie. Cóż rzeczywistość w Polsce jest brutalna – przynajmniej w większości firm.

 2. emigrant says:

  I dobrze uważają… w PL liczą się tylko układy i znajomości. Nawet Pani na tym blogu co chwile namawia do nepotyzmu.

  Chcecie być uczciwie wynagradzani odpowiednio do swoich kompetencji ? Tylko emigracja do cywilizowanej części Europy.

 3. patpat says:

  Jestem w trakcie studiów i już teraz wiem, że tylko ciężką pracą i zaangażowaniem można osiągnąć to czego się pragnie. Leniwi i niewierzący w siebie uważają, że to znajomości i “podlizywanie” się pracodawcy, czy inne nieczyste zagrania dają możliwość awansu. Nie zgadzam się.