Cel zawodowy w CV

cv slowa Cel zawodowy w CVJak wynika z badań, celu w CV nie umieszcza 80% kandydatów. Dla osób zajmujących się rekrutacją jest to jednak ważny element CV – zwłaszcza wtedy, kiedy trafia do nich CV, które nie jest odpowiedzią na konkretną ofertę pracy, lecz zostało wysłane „w ciemno”. Jak taki cel sformułować?

Wysyłając CV do agencji rekrutacyjnej, head huntera lub nawet naszej wymarzonej firmy mamy już jakąś wizję tego, co chcielibyśmy robić i jakąś tego, czego robić na pewno nie chcemy bądź się do tego nie nadajemy. Cel zawodowy w CV jest przelaniem tej naszej wizji na papier w kilku oszczędnych słowach, wraz z podkreśleniem tego, jaki jest nasz kierunek rozwoju. Oczywiście, cele zawodowe można szerzej opisać w Liście Motywacyjnym, ale niestety często nikt ich nie czyta. W efekcie umieszczenie celu zawodowego w CV daje nam większą pewność, że osoba czytająca nasze CV na nasz cel zwróci uwagę.

Jak taki cel stworzyć?

Przede wszystkim zastanów się w jakich obszarach chciałbyś pracować. Wskazać możesz konkretne stanowiska (np. chcę rozwijać się w księgowości oraz doradztwie podatkowym), branże (moim celem jest praca w branży spedycyjno – logistycznej na stanowiskach związanych z marketingiem i Public Relations) lub zakres kompetencji jakie chciałbyś wykorzystywać (W ciągu najbliższych lat planuję rozwój w zakresie zarządzania projektami w metodyce Agile). Dzięki temu, osoba czytająca CV od razu wie, czy twoje zainteresowania pokrywają się z tym, co oferuje konkretna firma czy stanowisko i ma większą pewność,że jeśli zadzwoni do ciebie z propozycją pracy nie usłyszy „a jaka to firma? A to branża FMCG… a to nie jestem zainteresowany”.

Poza tym zastanów się, jakie mocne cechy, kompetencje, umiejętności, doświadczenie czy certyfikaty możesz w tym jednym (maksymalnie dwóch) zdaniach uwzględnić, by pokazać, że jesteś po prostu świetny. (np. posiadam 5 letnie doświadczenie w zakresie projektowania graficznego na potrzeby www i bogate portfolio (link). Obecnie pragnę rozwijać swoje kompetencje w zakresie animacji oraz grafiki 3D) – takie zdania, nie dość że pokazują iż jesteś dojrzałym projektantem to dodatkowo wskazują na twoje najważniejsze kompetencje i cele i dzięki temu nie będziesz rozważany na stanowisko grafika DTP (którego i tak nie chcesz), ale za to Twoje CV może zostać wzięte pod uwagę przy rekrutacji grafika 3D, nawet jeśli w portoflio nie masz ani jednego projektu z tym związanego.

Przykładowe cele zawodowe:

 • Rozwój w zakresie analityki internetowej z wykorzystaniem biegłych umiejętności w zakresie obsługi Google Analitics i Mix Panel.
 • Wykorzystywanie 4 letniego doświadczenia w zakresie negocjacji i sprzedaży oraz rozwój w kierunku stanowiska managerskiego lub trenerskiego związanego z budowaniem floty handlowej firmy.
 • Interesuje mnie samodzielna praca w obszarze doradztwa podatkowego dla małych przedsiębiorstw. W dalszej perspektywie zamierzam zdobyć uprawnienia biegłego rewidenta.
 • Doskonała znajomość PHP, SQL, Jgroups, Java SE i EEwzorców projektowych i ich praktycznego wykorzystania. Interesuje mnie rozwój w zakresie R&D nowych technologii i ich wdrażania. Jestem otwarty na stanowiska związane z architekturą oprogramowania i kierowaniem zespołem wdrożeniowym.
 • Posiadam kilkuletnie doświadczenie w zakresie obsługi klienta w obszarze bankowości detalicznej. Jestem zainteresowana pracą w podobnym obszarze bądź rozwojem w kierunku bankowości komercyjnej.

Dodaj komentarz

2 Responses to “Cel zawodowy w CV”

 1. emigrant says:

  “Cel zawodowy” jest tylko jeden – ZARABIAĆ PIENIĄDZE… i wraz ze zdobywaniem coraz większego doświadczenia zawodowego w danej dziedzinie ZARABIAĆ JESZCZE WIĘCEJ PIENIĘDZY.

  Nie ma innego “celu zawodowego” w pracy.

 2. Wojtek says:

  Właściwie to obecnie odchodzi się od celu zawodowego, który był popularny parę lat temu. Obecnie tworzy się profil zawodowy lub podsumowanie kwalifikacji.