Brak okien w biurze upośledza Twój sen

niezdrowy sen Brak okien w biurze upośledza Twój senW dobie biur w formie przestrzeni open space, miejsce przy oknie jest uważane za wyjątkowe i przynależy z reguły pracownikom na wyższych stanowiskach. W niektórych biurach pracuje się również w pomieszczeniach bez okien (lub z niewielkimi oknami). Tymczasem to, czy pracujesz w dobrze oświetlonym naturalnie pomieszczeniu wpływa na jakość Twojego snu.

Według ostatniego raportu Sleep 2013 na jakość naszego snu w nocy wpływ ma to, ile światła dziennego otrzymamy. Badania przeprowadzono na 49 pracownikach, z których 22 pracowało w biurze z oknami a 27 w pomieszczeniach bez okien, stale przy sztucznym oświetleniu. Co się okazało?

open office Brak okien w biurze upośledza Twój sen

Otóż osoby pracujące w pomieszczeniach z oknami, w ciągu dnia otrzymywały aż 173% więcej światła słonecznego niż ci, którzy pracowali w pokojach bez okien. To zaś miało wpływ na jakość ich snu w nocy – ci, którzy pracowali w naturalnie oświetlonych pomieszczeniach średnio przesypiali w nocy 43 minuty więcej (mieli mniej problemów z bezsennością, nie wybudzali się w środku nocy). Inne badania podkreślają, że ekspozycja na sztuczne oświetlenie może zaburzać nocą sen – powodując, że jest bardziej płytki i krótszy.

Sen jest nam niezwykle potrzebny – bez niego nie tylko jesteśmy mniej zdrowi i bardziej podatni na infekcje, ale również nasz mózg pracuje mniej sprawnie. Warto zatem zadbać o to, by kiedy już śpimy, wykorzystać każdą minutę. Biura nie zmienisz, ale jeśli masz mały dostęp do światła w ciągu dnia pracy, postaraj się choć po pracy zażyć nieco słońca – np. idąc na spacer po powrocie do domu.

źródło:huffingtonpost.com

Dodaj komentarz

4 Responses to “Brak okien w biurze upośledza Twój sen”

  1. Grażyna says:

    Zgadza się, ja nie mam problemów ze snem i stosuję zamieszczone tutaj zasady. A mój szef już ma – brak słońca, świeżego powietrza. To oczywiście łączy się z gorszym snem!

  2. emigrant says:

    Polskie Prawo zabrania pracy biurowej w pomieszczeniach bez okien (ich wielkość jest ściśle określona % do powierzchni pomieszczeń…) – warto coś niecoś poczytać zanim się napisze głupoty…