5 rzeczy o sobie, które powinieneś regularnie sprawdzać w internecie

Coraz większa ilość pracodawców oraz rekruterów sprawdza potencjalnego kandydata w Internecie. Poszukiwane są informacje dotyczące sfery zawodowej oraz – niejako przy okazji – prywatnej. Co każda osoba poszukująca pracy powinna regularnie sprawdzać o sobie w internecie?

Obecnie trudno nam wyobrazić sobie funkcjonowanie bez internetu. Służy nie tylko do komunikacji z innymi czy zdobywania informacji, ale przenosimy do niego większość elementów naszego życia – zdjęcia, informacje zainteresowaniach i hobby a także budujemy swoją pozycję za pomocą narzędzi e-marketingu. Nasza obecność w internecie, jeśli zostanie pozostawiona bez kontroli, może zaszkodzić nam w rozwoju kariery. Raz na jakiś czas (a zwłaszcza wtedy, kiedy szukamy nowej pracy) powinniśmy sprawdzić to, czego o nas mogą się dowiedzieć inne osoby chcące znaleźć na nasz temat informacje w internecie. Co zatem googlować?

1.Imię i nazwisko

Sprawa podstawowa. Umieszczamy je w cudzysłowie i googlujemy. Rzadko zdarzy się tak, że nasze dane personalne są na tyle niepowtarzalne, że nie istnieje żadna inna osoba, z którą można by nas było pomylić. Sprawdźmy jednak, jakie wyniki pojawiają się na pierwszych 2-3 stronach i czy któryś z nich nas dotyczy. Być może nie masz świadomości tego, że twój profil na Facebook wyświetla się publicznie? Rekruterzy, przy dużej ilości kandydatów, podają również niekiedy miasto, w którym kandydat mieszka, by zawęzić wyszukiwania do osób z konkretnych miast. Spróbuj tego tricku.

2.Numer telefonu

Warto sprawdzić, czy nasz numer telefonu pojawia się w internecie – niekiedy podajemy go dając jakieś ogłoszenie lub przy okazji konkursu czy ankiety. Sprawdź, co wyświetla się w linkach zawierających nasz numer telefonu. Może np. okazać się, że wcześniej twój numer posiadała osoba, która była w internecie aktywna. Wprawdzie informacji z sieci nie usuniesz, ale idąc na rozmowę z wiedzą na temat tego, co manager mógł przeczytać na tej podstawie, możesz odpowiednio reagować.

3.Numer Gadu-Gadu lub nazwę użytkownika skype

Takie informacje również często pozostawiamy w internecie i mogą one być dość niebezpieczne. Zwłaszcza wtedy, kiedy np. w poprzedniej pracy namiętnie korzystaliśmy z internetu w godzinach pracy – sprawdź, czy takie powiązanie istnieje. Pamiętaj, że dojść do twojego numeru GG można poprzez np. adres mailowy (dlatego dla celów profesjonalnych – w tym rekrutacji – warto mieć mail, który nie będzie używany np. w konkursach czy newsletterach).

4.Profil w serwisach społecznościowych

Facebook czy inne serwisy społecznościowe niekiedy zmieniają politykę prywatności – dlatego co jakiś czas sprawdzaj, jak wyglądać może Twój profil w oczach innych użytkowników. Bierz pod uwagę to, że jeśli np. twoje ustawienia ujawniają twój profil na FB znajomym znajomych, to może się okazać, że osoba z którą masz się spotkać na rozmowie kwalifikacyjnej, ma wśród swoich znajomych twojego znajomego i zobaczy również te zdjęcia czy wpisy, których byś nie chciał.

5.Kto oglądał mój profil?

Profesjonalne sieci społecznościowe – takie jak Goldenline czy LinkedIn pozwalają na podglądnięcie, kto oglądał nasz profil w ciągu ostatnich dni. Wykorzystaj to – nie tylko po to, by sprawdzić, czy twój potencjalny szef był na twoim profilu, ale również po to,by nawiązać kontakt z potencjalnymi pracodawcami czy head hunterami. Jeśli ktoś był na twoim profilu, to na pewno w jakimś celu (np. wyświetlił mu się on po wpisaniu określonych słów kluczowych w wyszukiwarkę). Napisz do tej osoby wiadomość – zaznacz, że zauważyłeś zainteresowanie twoim profilem i dopytaj o to, z jakiego powodu ono wynikało i czy być może osoba ta nie poszukuje kogoś o twoich kompetencjach. Nic nie tracisz – najwyżej osoba ta ci nie odpowie (i w związku z tym wykaże się brakiem kultury).

Wprawdzie nie wszyscy jeszcze w naszym kraju, żyją online, ale im młodsze pokolenie, tym więcej czasu spędza w internecie i tym chętniej dzieli się informacjami o sobie. Jeśli w internecie nie istniejesz, to czas zastanowić się, czy wykreowanie wizerunku nie pomoże ci w karierze. A swoje dane i tak warto sprawdzać, bo niekiedy możemy nawet nie wiedzieć, że informacje o nas się pojawiają – a bez tej wiedzy, nie mamy nad nimi żadnej kontroli.