Współpracownicy mają spory wpływ na to, jak dojeżdżasz do pracy

Czy w Twojej pracy większość pracowników dojeżdża do pracy samochodem czy może część wybiera rower? Badania wykazują, że na to w jaki sposób dojeżdżamy do pracy duży wpływ ma to, jak dojeżdżają nasi koledzy oraz członkowie naszej rodziny.

W rodzinach oraz firmach,w których część osób wybiera bardziej zdrowy styl dojazdów do pracy (np. spacer lub dojazd rowerem) są większe szanse, że na ten sam sposób skuszą się kolejne osoby. Jeśli widzimy, że ktoś z bliskich nam osób (włączając w to współpracowników) wybiera zdrowszy środek transportu, to sami jesteśmy bardziej skłonni dać mu szansę i samodzielnie spróbować chodzić piechotą bądź jeździć rowerem.

Na bazie tych badań można wysnuć wniosek, że w firmach, w których aktywnie promuje się zdrowy sposób docierania do pracy (a pracodawcy wspierają dojazd rowerem np. poprzez zapewnienie miejsc do parkowania rowerów lub prysznica, w którym można się odświeżyć) są znacznie większe szanse na to, że pracownicy rzeczywiście zaczną preferować ten sposób dojazdu.

Jeśli chciałbyś zmienić nawyki i częściej jeździć do pracy rowerem, poszukaj w firmie osoby, która zacznie dojeżdżać razem z Tobą – są wtedy szanse, że utrzymasz swoje postanowienie a nawet zachęcicie i zainspirujecie innych do tego samego.