Wczesne sukcesy dziecka = sukcesy zawodowe jako dorosły?

Czy to czy twoje dziecko osiąga sukcesy na samym początku edukacji może mieć wpływ na to, ile będziesz zarabiał w przyszłości? Według brytyjskich naukowców taki związek istnieje i jest niezależny od tego z jakiego środowiska dziecko pochodzi i czy jest z bogatej czy biednej rodziny.

Podstawą nauczania początkowego są trzy umiejętności: czytanie, pisanie oraz arytmetyka. Czy to jak szybko je opanujemy ma pływ na naszą późniejszą karierę? Przecież prędzej czy później czytanie i pisanie opanowuje każdy (z tabliczką mnożenia bywa nieco gorzej).

Przeanalizowali to brytyjscy naukowcy. Na tapetę wzięli 17.000 osób, którzy urodzili się po 1958 roku i porównali ich wyniki wczesnoszkolne z zarobkami. Okazało się, że najlepiej uposażają się ci, którzy już jako szkraby dobrze radzili sobie z czytaniem. Osoby, które w wieku 7 lat czytały lepiej niż pozostałe dzieci w tym wieku, po 40 stce zarabiały 5000 Funtów rocznie więcej. Ci zaś którzy nie tylko lepiej czytali, ale dodatkowo byli lepsi w matmie radzą sobie jeszcze lepiej – ich standard życia był wyższy niż pozostałych osób. Nawet jeśli porównano osoby z różnych środowisk i o różnych poziomach zamożności „na starcie”. Co ciekawe, okazało się również że nie ma znaczenia ogólna inteligencja (inteligentni wcale nie zarabiają więcej) ani to jak dziecko później radziło sobie w szkole.

Zatem jeśli Twoje dziecko dobrze czyta jak na swój wiek i umie podać prawidłowy wynik podstawowych działań matematycznych to nawet jeśli nie jest genialne ani jego materacyk nie jest wypchany pieniędzmi, ma szansę na sukces zawodowy i lepsze wynagrodzenie niż jego koledzy. Przynajmniej w teorii.

W Polsce podobnych badań nie przeprowadzono – a szkoda. Ciekawe czy edukacja, jej poziom i osiągane wyniki w szkole w jakimkolwiek stopniu korespondują z późniejszym sukcesem zawodowym – jak uważacie?

źródło: telegraph.co.uk