Masz stresującą pracę? Będzie ci trudniej znaleźć męża

slub1 Masz stresującą pracę? Będzie ci trudniej znaleźć mężaDość niepokojąca wiadomość dla wolnych kobiet pracujących na stresujących stanowiskach. Wysoki poziom stresu powoduje, że są one mniej atrakcyjne dla mężczyzn i trudniej im znaleźć partnera.

Dr Markus Rantala, fiński biolog przeprowadził badania na temat postrzegania atrakcyjności u kobiet przez mężczyzn i porównał wyniki z poziomem stresu jaki odczuwają kobiety. Okazało się, że te bardziej zestresowane w pracy i domu postrzegane są jako mniej atrakcyjne. Dlaczego? Wyjaśnieniem ma tu być fakt iż wyższy stres powoduje wyższy poziom kortyzolu (znanego jako hormon stresu) i fakt ten uwidacznia się na twarzy kobiety. W efekcie mężczyźni podświadomie widzą, że kobieta jest mniej zdrowa – a więc ewolucyjnie patrząc będzie mniej płodna i w mniejszym stopniu będzie mogła zająć się potomstwem. Wybierają zatem na partnerki jej mniej zestresowane i bardziej zrelaksowane koleżanki.

Przy okazji badań okazało się również, że za bardziej atrakcyjne były uważane te kobiety, które miały „normalny” poziom tłuszczu – czyli były ani nie za chude ani nie za grube. Nie wszystkie musimy być zatem patyczakami, by się podobać.

Badania powtórzono na mężczyznach i … tutaj kortyzol też działa podobnie – zestresowani mężczyźni również są oceniani przez kobiety jako mniej atrakcyjni, przy czym mężczyźni mają o tyle gorzej, że ich poziom kortyzolu rośnie, kiedy znajdują się oni w towarzystwie pięknej kobiety. Paradoksalnie zatem, mężczyzna przy kobiecie która mu się podoba – brzydnie.

Dodaj komentarz