Masz stresującą pracę? Będzie ci trudniej znaleźć męża

Dość niepokojąca wiadomość dla wolnych kobiet pracujących na stresujących stanowiskach. Wysoki poziom stresu powoduje, że są one mniej atrakcyjne dla mężczyzn i trudniej im znaleźć partnera.

Dr Markus Rantala, fiński biolog przeprowadził badania na temat postrzegania atrakcyjności u kobiet przez mężczyzn i porównał wyniki z poziomem stresu jaki odczuwają kobiety. Okazało się, że te bardziej zestresowane w pracy i domu postrzegane są jako mniej atrakcyjne. Dlaczego? Wyjaśnieniem ma tu być fakt iż wyższy stres powoduje wyższy poziom kortyzolu (znanego jako hormon stresu) i fakt ten uwidacznia się na twarzy kobiety. W efekcie mężczyźni podświadomie widzą, że kobieta jest mniej zdrowa – a więc ewolucyjnie patrząc będzie mniej płodna i w mniejszym stopniu będzie mogła zająć się potomstwem. Wybierają zatem na partnerki jej mniej zestresowane i bardziej zrelaksowane koleżanki.

Przy okazji badań okazało się również, że za bardziej atrakcyjne były uważane te kobiety, które miały „normalny” poziom tłuszczu – czyli były ani nie za chude ani nie za grube. Nie wszystkie musimy być zatem patyczakami, by się podobać.

Badania powtórzono na mężczyznach i … tutaj kortyzol też działa podobnie – zestresowani mężczyźni również są oceniani przez kobiety jako mniej atrakcyjni, przy czym mężczyźni mają o tyle gorzej, że ich poziom kortyzolu rośnie, kiedy znajdują się oni w towarzystwie pięknej kobiety. Paradoksalnie zatem, mężczyzna przy kobiecie która mu się podoba – brzydnie.