Czym zastąpić ciastka i słodycze urodzinowe?

W wielu firmach urodziny pracowników świętuje się w ten sposób, że solenizant przynosi do pracy ciastka lub własnoręcznie upieczone placki, którymi częstuje pracowników. To sympatyczny zwyczaj, ale już przy 50-cio osobowej firmie, mamy przynajmniej raz w tygodniu kaloryczną bombę na stole. Co można przynieść na urodziny – zamiast ciasta – by było oryginalnie i nieco zdrowiej?

Orzechy

Mieszanka orzechów i suszonych owoców jest smaczną przekąską i pozwala każdemu na wybór swoich ulubionych smaków. Wprawdzie jest to danie kaloryczne, ale znacznie zdrowsze niż ciasto, a nie wymaga praktycznie żadnych przygotowań, poza ich zakupem i przesypaniem do pojemników. Wykorzystać można suszone śliwki,morele, suszone krążki jabłek i gruszek, orzechy włoskie, brazylijskie, nerkowce, laskowe, ziarna słonecznika i dyni.

Owoce

Kilka gatunków owoców rozłożonych na paterze będzie nie tylko wyglądało ładnie, ale zapewni też zdrowe II śniadanie. Wykorzystać można owoce sezonowe. Pamiętajmy tylko o tym, by je umyć przed podaniem.

Orzeźwiające drinki

Jeśli w pracy dysponujesz lodówką, możesz dla każdego przygotować bezalkoholowe orzeźwiające drinki. Wystarczy zaopatrzyć się w lód, kilka soków i bezalkoholowych syropów oraz – dla ozdoby słoik z czereśniami koktajlowymi, parasolki z papieru i fantazyjne słomki. Efekt zaskoczenia dla kolegów z pracy murowany.

Sałatka

Lekka sałatka (lub dwa trzy rodzaje) to wprawdzie większa ilość pracy niż zakup ciastek, ale jest o zdrowiej i przyjemniej. Poza tym, można zaprezentować swoje umiejętności kulinarne.

Sushi

Dla miłośników kuchni japońskiej, którzy samodzielnie potrafią przygotować sushi rozwiązaniem może być zrobienie urodzin w biurze na styl japoński. Maki i uramaki zwinąć można poprzedniego dnia,a w pracy tylko pokroić rulony na plasterki. Nie zapomnijcie o wasabi i sosie sojowym oraz odpowiedniej dla wszystkich ilości pałeczek.