Czy pracowałbyś za jedzenie?

alternatywa bezrobocie Czy pracowałbyś za jedzenie? Wysokie bezrobocie i trudności z uzyskaniem pracy sprawiają, że społeczeństwo ubożeje. Niektórzy nie mają nawet na podstawowe potrzeby. Czy zgodziłbyś się – nie mając pracy – na oddanie kilku godzin Twojego czasu tygodniowo po to, by za darmo (lub za zniżką) dostać jedzenie? W Londynie taki system działa.

The People’a Supermarket to londyńska  inicjatywa non profit, która powstała po to, by pomóc lokalnej społeczności w walce o przeżycie.  Ten nietypowy sklep, funkcjonuje już od kilku lat i oparty jest o następującą zasadę – każda osoba, może zapłacić wpisowe 25 funtów rocznie i raz w miesiącu zobligowana jest to pracy przez 4 godziny na rzecz sklepu bądź dostawców żywności do sklepu. Za to, może robić zakupy w sklepie z 20% obniżką (przez cały rok). W ten sposób, dzięki pracy członków społeczności, sklep nie ponosi kosztów funkcjonowania, obniżają się koszty dostawców (dzięki czemu sklep kupuje u niż żywność taniej), a członkowie społeczności mogą nabyć jedzenie taniej niż w tradycyjnych sklepach.

Dostawcy, z którymi współpracuje The People’s Supermarket to najczęściej lokalni producenci i dystrybutorzy, zatem działanie sklepu wspiera również rozwój lokalnego przemysłu. W zasadzie każdy zyskuje – osoby o niskich dochodach, dzięki poświęceniu zaledwie 4 godzin pracy miesięcznie mogą taniej się odżywiać, a lokalna społeczność może się biznesowo rozwijać.

Co sądzicie o takich inicjatywach – czy nie mając pracy, bylibyście skłonni poświęcić część swojego czasu po to by niejako barterem uzyskać potrzebne wam produkty lub usługi?

Dodaj komentarz

One Response to “Czy pracowałbyś za jedzenie?”

  1. smisnykolo napisał(a):

    przeczytałem, ale coś mnie się nie zgadza. pracować za jedzenie a pracować po to żeby kupić taniej jedzenie to dwa różne tematy. skoro nie mamy pracy to nie mamy dochodów więc co nam po zniżkach na jedzenie. 20% zniżka nie ma nic wspólnego z barterem.
    Jakby się w Polsce pojawiła praca za wikt i opierunek to idę!