Czy masz inicjatywę?

kreatywnosc5 Czy masz inicjatywę?Inicjatywa to jedna z cech często poszukiwanych przez pracodawców u pracowników. Większość osób, pytanych o to, czy mają inicjatywę odpowiada, że oczywiście są osobami z inicjatywą. W rzeczywistości jednak nie jest to aż tak powszechna cecha. Jak ocenić własną inicjatywę i jak na to patrzą pracodawcy? Jakie pytania na rozmowie kwalifikacyjnej badające tą cechę możesz otrzymać?

Inicjatywa to kompetencja, która polega na tym, że pracownik angażuje się w prowadzone działania, samodzielnie szuka rozwiązań, poddaje pomysły, śledzi wydarzenia w branży, przynosi pomysły, które nie dotyczą bezpośrednio jego stanowiska, ale mogą pomóc firmie (np. narzędzie, które poprawi komunikację). To osoba, która ma otwarty umysł, rozgląda się dookoła siebie i widzi szanse, które można wykorzystać.

W procesie rekrutacji inicjatywę ocenia się na następujących poziomach: (opisy w poszczególnych firmach mogą się oczywiście różnić, ale chodzi o podobne zachowania).

 • Poziom 1 – brak inicjatywy. Pracownik jest bierny, nie poddaje samodzielnie pomysłów, wymaga prowadzenia za rękę i precyzyjnych instrukcji. Wykonuje jedynie powierzone mu zadania.
 • Poziom 2 – inicjatywa słaba. Pracownik z rzadka zgłasza pomysły i usprawnienia dotyczące własnej pracy. Sporadycznie samodzielnie usprawnia własną pracę. Wymaga poddawania nowych rozwiązań przez przełożonych. Niechętnie bierze odpowiedzialność za dodatkowe zadania.
 • Poziom 3 – inicjatywa dobra. Pracownik zgłasza usprawnienia dotyczące własnej pracy, stara się wnosić nową jakość w pracę poddając nowe pomysły i rozwiązania. Śledzi branże, konkurencję, wiadomości technologiczne i wykorzystuje je w pracy.
 • Poziom 4 – inicjatywa bardzo dobra. Pracownik jest pomysłowy. Przedstawia nowe rozwiązania i pomysły. Generuje nowe zadania i tematy do pracy. Samodzielnie szuka rozwiązań i sam organizuje sobie czas pracy po wykonaniu bieżących zadań.
 • Poziom 5 – inicjatywa doskonała. Pracownik myśli strategicznie, wykorzystuje wszystkie szanse i możliwości. Problemy traktuje jako wyzwanie i samodzielnie je rozwiązuje. Jest w stanie zaangażować innych do działania i ma pomysły dotyczące innych działów czy całej firmy. Jest pierwszą osobą, która tworzy i wprowadza innowację.

Jakie pytania sprawdzające inicjatywę możesz otrzymać w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej?

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej trudno sprawdzić inicjatywę w działaniu – można opierać się jedynie na deklaracjach i przykładach zachowań świadczących o inicjatywie, które kandydat przedstawi. Jakie zatem pytania możesz otrzymać?

Proszę podać przykłady z Pana przeszłości, kiedy wykazał się Pan inicjatywą

Najprostsze pytanie, które jednak sprawia kandydatom sporo trudności. Nie chodzi tu o to, że musisz mieć na koncie jakieś duże i bardzo innowacyjne wdrożenie. Inicjatywa to również sytuacja, w której to ty zaproponowałeś i zorganizowałeś firmowe spotkanie, znalazłeś nowe narzędzie, które mogłoby usprawnić twoją pracę i zaproponowałeś je szefowi, czy sytuacja, w której np. rozmawiając w czasie prywatnej podróży pociągiem ze współpasażerem przedstawiłeś swoją firmę i pozyskałeś klienta. Przypomnij sobie zatem wszystkie sytuacje, w których napisałeś do szefa w mailu „szefie, mam taki pomysł żeby” lub „szefie, właśnie przeczytałem artykuł o tym… może moglibyśmy to jakoś wykorzystać?”. Spróbuj przywołać wszystkie te sytuacje w których zrobiłeś coś mimo tego, że nikt nie kazał ci tego robić – nie było to zadanie zlecone przez przełożonego. Jeśli kiedykolwiek zdarzyło ci się coś zaproponować, zgłosić się na ochotnika, z własnej woli zaangażować w jakieś działanie (nawet jeśli była to rzecz mała z perspektywy firmy) to jest to ten przykład na który czeka osoba, która prowadzi rozmowę kwalifikacyjną.

Jak przejawia się inicjatywa w Pana życiu?

Tak postawione pytania rozszerza ci nieco pole manewru o sytuacje poza zawodowe. Zawsze lepiej będzie podać przykład z pracy, ale jeśli masz małe doświadczenie to pomyśl o rzeczach które robisz poza pracą. Może masz na koncie akcje wolontaryjne? Może sam zorganizowałeś wakacyjny wypad dla przyjaciół? Może dzięki twojemu działaniu coś zmieniło się w twojej lokalnej społeczności?

Proszę podać przykład inicjatywnego zachowania z ostatniego tygodnia

Tutaj musisz odnieść się do perspektywy czasowej – zatem nie muszą to być duże projekty. Jeśli będziesz podawać przykłady postaraj się by było ich kilka.

Jak wykazać się inicjatywą w trakcie Assessment Center?

W trakcie AC również bada się inicjatywę. Zachowanie, które świadczy o tym, że masz inicjatywę, to: branie odpowiedzialności za wykonanie zadania, zachęcanie innych do pracy, poddawanie pomysłów w jaki sposób zadanie można rozwiązać, szukanie innych rozwiązań i przede wszystkim zaangażowanie w rozwiązanie zadania. Jeśli siedzisz cicho, tylko notujesz lub się przyglądasz, to nie wykażesz się inicjatywą. Pamiętaj, nie musisz być liderem w grupie. Nie musisz być najgłośniejszy, ale musi być widać że pracujesz i szukasz różnych dróg rozwiązania.

Dodaj komentarz

5 komentarzy to “Czy masz inicjatywę?”

 1. Grzegorz Maksymiak napisał(a):

  ja posiadam przewage bo inicjatywa to ogolnie przewaga sgtan skupienia potrafie sie nieodrywac i nic mnie nie rozproszy lecz przedewsztstkim mam najsilniejsza najwieksza motywacje jaka jest tylko mozliwa chora narzeczona i dziecko ktore kocha mnie bardziej niz wlasnego ojca. jestesmy na skraju biedy teraz i naprawde jest nam bardzo bardzo ciezko a ja oddam sie caly temu co wypadnie mi przezywac aby to zmienic. inicjatywa przewaga mozna nazwac kiedy idziesz i wiesz co moze cie czekac a ja nie boje sie naprawde dlugiego treningu przyklad pierwszy server ultimy night vision gdzie trzeba bylo sie nbaprawde nastarac by ubrac zbroje plytowa naprawde to byl wyczyn. mialem najmocniejsza postac na serwerze i do tego najszybciej zrobiona a wtedy nie miaqlem tak silnej motywacji z motywacja i przygotowaniem po tak ogromnym stazu dam z siebie duzo wiecej niz wszystko. jestem w stanie byc wrecz jak w drugim realnym ciezkim zyciu poniewaqz ja do samej ciezkiej realnej motywacji uwielbmiam to robic

  • Grzegorz Maksymiak napisał(a):

   jestem urodzonym materialem do ciezkiej pracy online bo lubie bo kocham bo mam wprawe i mam cel a do tego satysfakcja jest rownie wazna jak pieniadze. po prostu trodno uwierzyc bo to chyba dla takiej pracy zostalem stworzony

 2. Grzegorz Maksymiak napisał(a):

  pomyslowosc oczywiscie jak najbardziej odgrywalem kiedys niemowe w rpg do tego odgrywalem kotolaka dosc wiele roznych rodzajow demonow i pomijajac granie bylem mistrzem gry i w ukochanej ultimie jak i whfrp i vtm krysztalach czasu a nawet dzikich polach gry z pogranicza dungeons and dragons fantasy heroic czy nie herouic a master sa wiekszoscia mojego zycia poswiecilem im bardzo duzo z niego i jestem osoba dogtego oczytana nie bojaca sie przygod i wyzwan. inicjatywa dzieki memu stazowi jest doskonala motywacja jest najmocniejsza bo kocham ma kobiete i dzieci ponad wszystgko a ciazy nade mna klatwa braku pracy no i jestem osoba pomyslowa

 3. Grzegorz Maksymiak napisał(a):

  odnosnie przykladow dla panstwa to w ochronie pracowalem cwiczlylem bardzo intensywnie na silowni by sprawiac dobre wrazenie jako ochroniaz cwiczylem dzien w dzien przez 9 miesiecy potrafilem udoskonalac rutyne miekki w czym jestem jestem uczuciowy odnosnie syna corki i narzeczonej to tyle reszta moze dla mnie nie istniec i moge oddac sie caly zarabianiu w ukochany sposob pieniedzy. dzisiejszy dzien jak ma narzeczona byl mi widocznie pisany a ja nigdy nigdy nie potraktuje go ulgowo dam z siebie moce piekielne wrecz bo od wrzesnia pracy znalezc nie moge a to wstyd dla mezczyzny

 4. emigrant napisał(a):

  Pytanie debilne… inicjatywa pracownika jest stricte powiązana z premiami wypłacanymi za „innowacyjność”.

  Jeśli w firmie szef za pomysły racjonalizatorskie tj zwiększające obroty – zyski nie daje premii to nie ma co „oceniać” inicjatywy pracownika.