Czego szukają profesjonaliści IT?

Z jakich powodów pracownicy branży IT zmieniają pracę? Co najczęściej przyciąga ich do innego pracodawcy?

Firma Tek Systems zapytała ponad 2000 profesjonalistów IT, co jest dla nich najważniejsze w pracy. Zapytano też ich managerów, jak uważają, dlaczego ich pracownicy odchodzą z pracy – okazuje się, że pracownicy i managerowie mają odmienną od siebie wizję tego, co powoduje zmianę pracodawcy.

Według managerów IT, dla pracowników najważniejsze są: uposażenie, dodatki pozapłacowe i to, by praca była przyjemnością. A co uważają pracownicy? Otóż dla nich najważniejsze jest: rozwój kariery, możliwość awansu i wynagrodzenie (ale dopiero na trzecim miejscu).

Aż 91% osób zajmujących się IT jest otwartych na rozmowy na temat nowej pracy – przy czym na brak ofert nie muszą narzekać. Rekruterzy i head hunterzy kontaktują się z nimi średnio 23 razy tygodniowo! 88% osób odpowie na taki kontakt o ile oferta od head huntera jest zindywdualizowana i zawiera istotne informacje o pracy (samo przesłanie linka do ogłoszenia nie wystarczy). 91% kandydatów oczekuje jasnej informacji co mieliby robić, jakie zadania na nich czekają, jak wyglądać będzie rozliczanie z pracy, jakiego typu projekty będą mogli realizować – innymi słowy, chcą mieć pełną wiedzę o ofercie, zanim zaangażują swój czas w spotkania z pracodawcą. Dla osób, które zmieniają pracę ważne jest też to, jak mocna jest marka nowej firmy, jako pracodawcy. Niestety tylko 8% managerów IT uważa, że ich firma ma dobrze zbudowaną i wartościową na runku pracy markę.

Innymi słowy mówiąc – profesjonalistów IT przyciąga jasna komunikacja i dobry wizerunek pracodawcy. A nie – jak się uważa – tylko wysokie wynagrodzenie. Ten etap przedstawiciele tej branży, w której najtrudniej zrekrutować pracownika, mają już za sobą.